KOMENTÁŘ / Na tiskové konferenci ve svém sídle zopakoval Donald Trump svá slova o tom, že by Spojené státy měly připojjit Grónsko, Kanadu a Panamský průplav. Na přímý dotaz pak nevyloučil použití vojenské síly, či ekonomického tlaku pro dosažení tohoto cíle v případě Grónska a Panamy. Jedná se o neblahé oživování koloniální mentality a přístupu k mezinárodním vztahům, v němž platí právo silnějšího. Takto se velmoci chovaly v 19. století. Je to přesně ten přístup, který aplikuje Rusko vůči Ukrajině. Jde o nebezpečnou hru i v případě, že by se Trump v praxi tohoto přístupu nedržel a své hrozby nenaplnil.
Argumentace bezpečností, natož ekonomickou bezpečností, o které Trump mluvil, neobstojí. Právo na sebeurčení není možné narušovat kvůli vlastním zájmům. Kdyby to šlo, mohli bychom hned legalizovat třeba ruskou anexi Krymu. Celý mezinárodní systém, jak byl vybudován po roce 1945 stojí na tom, že územní změny nesmí probíhat silou.
Panama a vliv Číny
V případě Panamy lze pochopit americké obavy o zesilování čínského vlivu. Dva z přístavů, které leží na koncích průplavu vlastní v Hong Kongu registrovaná, a tedy čínská firma CK Hutchison Holding. Peking obecně využívá koupi důležitých součástí dopravní infrastruktury k šíření svého ekonomického vlivu. Je to dobře vidět v Africe, ale zažilo to i Řecko, když prodávalo po svém de facto bakrotu majetek. Přístav v Pireu také vlastní čínská firma.
I přes jisté pochopení je však to, co Trump říká o čínských vojácích řídících provoz v průplavu nesmysl. Čínského ekonomickému vlivu lze účinněji čelit bilaterálním jednámím s Panamou, nebo případně v rámci Organizace amerických států. Vyhrožování použitím síly v tuto chvíli není ospravedlnitelné.
Trumpovy umělé hranice
Z našeho pohledu daleko znepokojivější jsou ale Trumpovy útoky na nezávislost Kanady a řeči o ovládnutí Grónska, které je momentálně samosprávným územím Dánského království. Trumpova slova ukazují na naprosté nepochopení jak spojeneckých vazeb, tak mezinárodního práva.
Nastupující prezident mluví o hranici s Kanadou jako o umělé čáře. Ta je přitom výsledkem několika smluv, z nichž ta poslední stanovila hranici mezi Oregonem a Kanadou v roce 1846. I když dnes jde více méně administrativní hranici mezi dvěma spřátelenými zeměmi, nebylo tomu tak vždy.
Hranice na východě byla předmětem bojů během války mezi USA a Britániíí v letech 1812 až 1815. Spojené státy se o invazi na území svého severního souseda pokusili v tomto konfliktu neúspěšně dvakrát a mnozí otevřeně mluvili o anexi. Pro Kanaďany je tato válka silným zdrojem jejich národní identity.
Útoky na spojence
Trump mimochodem i v případě Kanady řekl, že k jejímu připojení využije ekonomickou moc Spojených států amerických. Jeho slova o tom, že Spojené státy platí bezpečnost Kanady a Grónska jsou perverzí obranných vazeb, které Dánsko, Kanadu a USA pojí.
V obou případech jde o systém, který se vyvinul v době studené války. Kanada i Dánsko podepsaly se Spojenými státy smlouvy, které se týkají společných bezpečnostních zájmů a v jejichž rámci mohou USA na jejich území provozovat vojenské základny. Ty ale sloužily a slouží především pro ochranu Ameriky před hrozbou ze strany SSSR potažmo Ruska.
Kanada i Dánsko samozřejmě benefitují ze spojenectví se silnými Spojenými státy, ale své území jim poskytly pro jejich vojenské základny dobrovolně právě za účelem zvýšení bezpečnosti USA. Tvrdit teď, že Americe dluží něco za ochranu, je nebetyčná drzost.
Žádné změny hranic silou
V podstatě všichni politici z demokratických zemí, kteří se k tomu vyjadřovali, zdůraznili, že změny hranic silou jsou nepřípustné. Naposledy třeba francouzský mininstr zahraničí Jean-Noel Barrot, který řekl, že Evropa bude svoje hranice bránit. Země EU mají povinnost pomoci ostatním členům v případě, že dojde k jejich napadení.
Radost mají naopak v Rusku. V tamní televizi už se s nadšením spekuluje, co všechno by si mohla nárokovat Moskva, když Trump dává najevo, že se to smí. Právo silnějšího je přesně to, co v mezinárodních vztazích Rusko chce.
Spojené státy mají v současnosti jak díky NATO tak díky bilaterálním smlouvám s Kanadou a Dánskem bezpečnost v arktické oblasti plně zajištěnou. Donald Trump svými slovy podrývá spojenectví, která to zajišťují, čímž v důsledku ohrožuje bezpečnost nejenom USA, ale i celého západního světa.