
Donald Trump FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Poté, co 18. února došlo v Saúdské Arábii mezi delegacemi Ruska a USA k prvnímu jednání od doby, kdy Putin rozpoutal válku na Ukrajině, hovořil o situaci na Ukrajině či o tom, co americký prezident svým vystupováním sleduje, se serverem Meduza ruský politolog Michail Trojickij, působící v současné době v Davisově centru Harvardovy univerzity.
Podle Michaila Trojického došlo k uspořádání schůzky jen ve formátu USA – Rusko, tedy bez Ukrajiny, ze čtyř důvodů. Donald Trump věří, že tím Rusům projevil respekt, který „uspokojí ruskou potřebu po uznání“. Za druhé si politolog myslí, že Trump věří a „možná byl nějakými kanály informován“, že Rusko přistoupí na rychlé kompromisy. Za třetí, Trump nechce být jako Joe Biden, který taková jednání nevedl. „Trump vždy zdůrazňoval, že je s Vladimirem Putinem zadobře. Zřejmě chce teď ukázat, že bylo nutné jednat na začátku roku 2022 nebo dříve, aby válka nezačala,“ domnívá se Michail Trojickij. Posledním důvodem pak podle politologa je snaha normalizovat vztahy s Ruskem ještě předtím, než válka na Ukrajině skončí.
„Soudě podle některých prohlášení či narážek představitelů Trumpovy administrativy by rádi přeměnili Rusko z ,pomocníka‘ Číny, na partnera Spojených států,“ řekl Trojickij a dodal, že podle všech veřejných vyjádření se v Rijádu o Ukrajině nejednalo, ale hlavním důvodem schůzky bylo připravit znormalizování vztahů mezi USA a Ruskem.
„Myslím, že pro Trumpa není problém kontrastu mezi diktaturou a demokracií tak akutní jako pro řadu evropských zemí,“ řekl Trojickij s tím, že i mezi evropskými zeměmi jsou některé, které nepovažují za nutné izolovat Rusko, protože to je diktatura. Podle něj je možné, že si Trump a jeho poradci myslí, že je s Ruskem možné prostě jen obchodovat. „Nevylučuji, že ruská strana při jednáních podobné argumenty předkládá. Mohla by například nabídnout návrat do sektoru služeb na ropných polích, do maloobchodu nebo do výroby nějakého spotřebního zboží,“ dodal Trojickij.
Trump se sám vidí jako schopný člověk
„Trump sám sebe vnímá jako člověka schopného dosáhnout svých cílů. Pokud je deklarovaným cílem skutečně ukončení války, pak ho nedosažení bude dráždit a možná se bude chtít vrátit k otázce nových sankcí, embarga na ruské dodávky energie a některých dalších měnových omezení,“ domnívá se ruský politolog, podle něhož však Kreml udělá „maximum pro to, aby zabránil návratu konfliktu se Spojenými státy“, protože vyhlídka na „vykročení z izolace“ je pro Kreml „mimořádně výhodná“.
Rusko bude jistě chtít zrušit některé sankce bez ústupků v mírovém procesu, ale není jasné, jaké možnosti k tomu Moskva má. Veřejná pozice Ruska je velmi vzdálená pozici Ukrajiny, která si každopádně zachovává podporu velkých evropských zemí. Aby si Moskva zachovala naději na zrušení sankcí, bude muset v blízké budoucnosti zmírnit své požadavky pro poválečný svět.
Snahu získat práva na polovinu ukrajinských nerostných zdrojů výměnou za vojenskou pomoc považuje Michail Trojickij za naprosto bezprecedentní návrh mezistátní smlouvy a „touhu Trumpova týmu získat rychlé výsledky z Ukrajiny“ a ukázat Trumpovým voličům, že již „dosáhl určitých úspěchů z hlediska zájmů USA“.
Všechno, co se v současné době děje okolo přístupu USA k Ukrajině a k Rusku, je podle názoru Michaila Trojického „diktováno osobní pozicí prezidenta Trumpa“. Trump prostě jakoukoliv pomoc Ukrajině přepočítává na pouhý převod peněz do státu, „který za to z nějakého důvodu nechce nic dát“.
Pravice jako bratr v neštěstí
Vztahy americké administrativy a také jeho „poradce“ Elona Muska k pravicovým silám v Evropě hodnotí politolog jasně: „Vidí je jako ideologické spojence, nebo dokonce bratry v neštěstí. Věří, že to, co se děje v Evropě, je stejné jako to, co se stalo ve Spojených státech v roce 2020, kdy byly volby údajně ukradeny Donaldu Trumpovi. Myslí si, že ve Spojených státech se konečně podařilo prolomit skleněný strop, a chtějí pomoci s jeho rozbitím v jiných zemích“.
Trump je navíc přesvědčen, že za všechny konflikty může předchozí prezidentská administrativa Joea Bidena. „Chce být vnímán jako mírotvůrce, úspěšný mezinárodní prostředník, schopný zajistit progresivní ekonomický rozvoj celého světa a přinést výhody Spojeným státům. Donald Trump je zároveň velmi citlivý na kritiku a jeho emoce mohou mít silný vliv na vyjednávání,“ upozornil v rozhovoru na Trumpovo ego politolog Michail Trojickij.
Michail Trojickij je hostující profesor v Davisově centru pro ruská studia Harvardovy univerzity a hostujícím profesorem na Fletcher School of Law and Diplomacy, Tufts University v Massachusetts.