
Aamerický prezident Donald Trump FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Podle legendy americké žurnalistiky Boba Woodwarda hrozí v roce 2025 za druhé administrativy Donalda Trumpa Spojeným státům ekonomická izolace a globální chaos. Web The Intellectualist cituje Woodwardovo varování, že Trump se rozhodl pro agresivní ekonomické strategie. Současně s tím odstraňuje institucionální brzdy, které by ho mohly omezit. K tomu patří odmítání mezinárodního obchodu a podkopávání demokratických struktur. Může to mít katastrofické dopady na americkou ekonomiku i celosvětovou stabilitu.
Během prvního funkčního období, v lednu 2018, svolal Trump své ekonomické poradce do Oválné pracovny. Chtěl agresivní cla. Jeho hlavní ekonomický poradce Gary Cohn ho varoval, že cla se vymstí a zvýšila by ceny pro americké spotřebitele. Ohrozila by zisky na akciových trzích, kterými se Trump jinak často chlubil, a mohla by vyvolat odvetná opatření ze strany spojenců.
Trump Cohna odvolal a nazval ho „globalistou“. Slovo globalista nebylo náhodné. „V krajně pravicovém diskurzu je to termín prosycený antisemitským podtextem – používá se k označení židovských osobností za manipulátory financí a internacionalismu. Cohn, Žid a bývalý prezident Goldman Sachs, nebyl jen ignorován. Byl nějak označen. Nešlo o politickou debatu. Byla to čistka.“
Dalším alarmujícím signálem bylo, když Woodward obdržel kousek papíru vytržený z notýsku od někoho z administrativy. Trumpovým rukopisem tam byla napsána tři slova: „Obchod je špatný.“
„To nebyla ekonomická analýza. To byla doktrína,“ říká Woodward. Ta doktrína odmítá nejen globalizaci, ale i samotnou vzájemnou závislost, která podle něj podporuje miliony amerických pracovních míst v zemědělství, energetice, logistice, přepravě a technologiích a spojuje americkou prosperitu s mezinárodním vlivem.
Trumpovy akce měly konkrétní dopady.
„V měsících po onom střetu v Oválné pracovně Trump uvalil cla na ocel a hliník. Svět reagoval stejně. Kanada, EU a Čína odpověděly odvetnými cly. Americké sójové boby hnily v silážích. Náklady na stroje vzrostly. Farmářské bankroty prudce vzrostly. Federální rezervní systém odhadl, že před příchodem pandemie bylo ztraceno více než 300 tisíc pracovních míst,“ píše Woodward. Tyto kroky podle něj odrážejí vzorec, kdy nacionalismus vede k ekonomickému propadu, což historie od 30. let 20. století po brexit opakovaně dokazuje.
V roce 2025 se Trump vrací a podle Woodwarda má méně překážek. Zmizel „dospělý dohled“. Není tu Gary Cohn, generál a ministr obrany James Mattis, ministr vnitřní bezpečnosti a pak ředitel kanceláře Bílého domu John Kelly. Trump se obklopil poklonkujícími lidmi a podle Woodwarda je to úmyslné. Trump využívá svá nařízení k přetvoření vlády podle svého obrazu, rychleji a hlouběji, bez odporu.
Woodward také poukazuje na systematické ničení reforem přijatých po aféře Watergate, které měly omezit korupci a obnovit důvěru veřejnosti. Bylo tu desetileté funkční období ředitelů FBI, stálí generální inspektoři ve federálních agenturách nebo přísnější limity financování kampaní.
Skutečnou mocí, jak Trump kdysi řekl Woodwardovi, je strach. „To není teorie. Je to taktika. Vládne zastrašováním. Zákonodárců, úředníků, médií, dokonce i trhů. Strach není jen zbraň – je to měna jeho vlády,“ píše se v článku.
„Tentokrát je Trumpova vize jasnější. Narušení ekonomiky není vedlejší škodou. Je to cíl. A jeho kroky odhalují konzistentní cíl: vymanit Spojené státy z globálního rámce, který je kdysi učinil mocnými, prosperujícími a zásadními pro mezinárodní stabilitu.
Když se největší světová ekonomika obrátí do sebe, nevyvolá to jen nejistotu. Vyvolává to vakuum a tím i chaos.“
Podle autora článku Woodwardova síla spočívá v rozpoznávání vzorců. Vidí, jak se moc hromadí a rozkládá. A v Trumpově druhém funkčním období vidí něco horšího než bezohlednost. Vidí záměr. Když Trump říká: „Všechno je moje,“ jak jednou řekl Woodwardovi, není to metafora. „Je to politika. Je to způsob myšlení. Je to motiv.“