KOMENTÁŘ / Od začátku to byl nejkontroverznější nominant v řadě dosti kontroverzních osob, které chtěl nastupující americký prezident Donald Trump jmenovat do své administrativy. Sám Trump ještě ve středu na dotaz reportérky, zda jeho nominaci plánuje stáhnout, odpověděl jednoslovně, že ne. Ve čtvrtek ovšem svou kandidaturu stáhl sám Gaetz. Jedná se už o druhou prohru v souboji prezidenta a senátních republikánů.
O tom, že sám Trump chce maximálně rozšířit své exekutivní pravomoce, není pochyb. Podle některých byla i snaha jmenovat Gaetze jakýmsi testem, co vše mu republikánští zákonodárci dovolí. Dopadl tak napůl. Republikáni ve sněmovně, kde Gaetz donedávna působil, se sice odvážili jeho nominaci kritizovat, ale ve výboru, který hlasoval o zveřejnění zprávy z jeho prošetřování sněmovní etickou komisí, se vyslovili proti. U senátorů Gaetz ale zjevně narazil.
Ofenziva šarmu i hrubý nátlak
Matt Gaetz je jednak krajně nekvalifikovaným kandidátem, jehož jedinou kvalifikací je naprostá oddanost prezidentovi. Zároveň je ale také zapleten do skandálů s užíváním drog a možného sexu s nezletilou. Ministerstvo spravedlnosti obvinění vůči Gaetzovi nevzneslo, i když vůči některým lidem z jeho okolí ano. Nicméně absence trestněprávních kroků neznamená, že jeho jednání bylo eticky v pořádku.
To, zda tomu tak bylo, mohla zodpovědět právě zpráva sněmovní vyšetřovací komise. Tu ale na nátlak předsedy sněmovny a Trumpova spojence Mikea Johnsona republikáni ve výboru zveřejnit odmítli. Ve středu se pak Gaetz vydal mezi senátory s budoucím viceprezidentem Vancem. Tato snaha je přesvědčit ale nevyšla.
Rick Scott, Matt Gaetz a kontrolní funkce legislativy
Senátní republikáni zatím dokázali Trumpovi úspěšně vzdorovat ve dvou důležitých věcech. Tou první bylo zvolení předsedy republikánské většiny. Trump preferoval svého spojence Ricka Scotta. I v jeho případě na senátory dost tlačil. Přesto se nakonec předsedou stal klasický republikán John Thune, kterého MAGA fundamentalisté nepřijali.
Gaetz je už druhým takovým případem. Je tedy naděje, že senátní republikáni dokážou Trumpa alespoň nějak korigovat. Zároveň je ale ještě brzy dělat v tomto ohledu nějaké závěry. Na ředitelku tajných služeb je například stále nominovaná Tulsi Gabbardová, která kromě naprosto minimální kompetence představuje i možnou bezpečnostní hrozbu. Uvidíme, jak moc si dovolí senát Trumpovi oponovat i v tomto případě.