
Americký prezident Donald Trump FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0
FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0
Spojené státy zavádějí nová cla na dovoz zboží ze zemí, které podle prezidenta Donalda Trumpa nesou odpovědnost za vysoký obchodní deficit USA. Nově bude základní dovozní clo činit 10 procent, přičemž vybrané země a sektory se setkají s ještě přísnějšími opatřeními. Zboží z Evropské unie bude podléhat clu 20 procent, z Číny pak 34 procent. Třeba dovoz z Tchaj-wanu bude zatížen tarify ve výši 32 procent, z Japonska 24 procent a z Jižní Koreje 25 procent.
Clo na dovoz zboží například z Británie bude deset procent a na dovoz ze Švýcarska 31 procent. Příslušný exekutivní příkaz prezident podepsal přímo při svém vystoupení před kamerami.
Agentury Kjódó a Reuters poté s odkazem na nejmenovaného představitele Bílého domu uvedly, že základní clo deset procent pro všechny obchodní partnery vstoupí v platnost 5. dubna. Reciproční cla pak 9. dubna. Deník The New York Times s odvoláním na své zdroje následně upřesnil, že základní desetiprocentní clo je už součástí oznámených vyšších recipročních cel vůči některým americkým obchodním partnerům.
Trump při projevu ukázal tabulku se seznamem obchodních partnerů a dvěma sloupci údajů. Prvním byl sloupec s názvem „cla účtovaná USA“, včetně „měnových manipulací a obchodních bariér“. Vpravo pak sloupec s oznámenými novými americkými cly. Prezident k tomu vysvětlil, že Spojené státy svá reciproční cla určují přibližně jako polovinu částky, kterou prý vůči nim uplatňuje ta která země.
LIBERATION DAY RECIPROCAL TARIFFS 🇺🇸 pic.twitter.com/ODckbUWKvO
— The White House (@WhiteHouse) April 2, 2025
Ve svém projevu Trump používal agresivní rétoriku, když popisoval systém zahraničního obchodu, který Spojené státy pomáhaly vybudovat po druhé světové válce. USA byly podle něj „vyrabovány, vypleněny, znásilněny a vydrancovány“ jinými zeměmi.
„Je to naše vyhlášení nezávislosti,“ prohlásil americký prezident a dodal, že jde o jeden z nejvýznamnějších dnů v historii země. Vyjádřil přesvědčení, že tato opatření povedou k návratu pracovních míst a průmyslu do USA. „Oni to dělají nám, my to uděláme jim, velmi jednoduché,“ podotkl také s tím, že Spojené státy zavedou cla ve stejné výši, jaká platí pro dovoz amerického zboží do daných zemí.
Prezident už dříve středu označil za „den osvobození“ pro americké podniky, které podle něj dlouhodobě čelí neférovým obchodním podmínkám ze strany zahraničních partnerů.
Součástí balíku opatření je i 25procentní clo na dovoz automobilů a jejich součástí, které začne platit ve středu o půlnoci. Vztahovat se bude mimo jiné na osobní a lehké užitkové vozy, motory, převodovky, baterie typu lithium-ion, pneumatiky, tlumiče a zapalovací kabely.
Zavedení cel má podle Trumpa přinést roční příjmy v řádu stovek miliard dolarů a vrátí do USA pracovní místa v továrnách. Analytici ale varují, že cla představují riziko náhlého zpomalení ekonomiky kvůli výraznému růstu cen. Trumpova administrativa již dříve zvýšila dovozní tarify na čínské výrobky a zavedla cla na dovoz hliníku a oceli. Očekává se, že dotčené státy na kroky Spojených států odpoví vlastními protiopatřeními, což by mohlo vést ke zdražení mnoha typů zboží na světových trzích.
Výborný a Pekarová očekávají evropskou reakci
„Z oznámených cel Donalda Trumpa nemám radost. Není to dobře pro nikoho, ani pro Spojené státy. Rozhodně se jich ale nezalekneme a Evropa na ně bude adekvátně reagovat,“ reagoval ministr zemědělství a šéf lidovců Marek Výborný. Zmínil možnost evropské digitální daně.
„Je zřejmé, že obchodní válka poškozuje všechny zúčastněné strany. Evropa ale v takovém případě nemůže zůstat nečinná, musí být připravena na adekvátní odpověď,“ napsala novinářům předsedkyně poslanecké sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Česka jako exportní ekonomiky by se tyto spory podle ní přímo dotkly. „Ti z opozice, kdo Trumpovu politiku dosud podporovali, by si právě tuto skutečnost měli konečně uvědomit,“ dodala.
Podle europoslankyně Danuše Nerudové (STAN) spustil americký prezident nebezpečnou hru, na cla podle ní doplatí celý svět včetně Česka i Spojených států. „Na vyšších clech tratí všichni včetně Američanů, ale EU se musí samozřejmě bránit. Máme evropskou legislativu, která nám umožňuje na obchodní agresivitu Trumpovy administrativy reagovat,“ napsala na sociální síti X.
Někdejší ministr financí Miroslav Kalousek komentoval na sociální síti X Trumpův projev slovy, že lidem slibuje návrat do minulosti, což funguje. „Nejistota budoucnosti vzbuzuje obavy, s minulostí jsou reálné zkušenosti. Než většina pochopí, že minulost vrátit nelze, všichni zchudnou. Bohužel nejen Američané. Zchudneme všichni,“ napsal.