
Americký prezident Donald Trump FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0
FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

KOMENTÁŘ / Nový americký prezident Donald Trump zopakoval v rozhovoru s deníkem New York Post, že válku na Ukrajině chce co nejrychleji ukončit. Také řekl, že mluvil po telefonu s Vladimirem Putinem, který prý také chce konec zabíjení. Minule, když z Washingtonu přišly zprávy o tom, že spolu oba muži telefonicky hovořili, je Kreml razantně popřel. Stejně tak dál tvrdí, že žádné konkrétní návrhy nedostal. Je tedy otázka, zda skutečně došlo v jednání k nějakému posunu.
V kontextu zbytku rozhovoru působí Trumpova slova jako další vychloubání se před voliči. Jelikož se prezidentovi nepodařilo válku ukončit ani do 24 hodin po zvolení, ani do 24 hodin po inauguraci, nezbývá mu než dávat aspoň najevo, že věci míří správným směrem. Naproti tomu Kreml si dává záležet na tom, aby minimálně západnímu publiku signalizoval, že bojovat může v podstatě donekonečna.
Kdo drží silnější karty v ruce
Trump se svými nesmyslnými a hrubě nadsazenými sliby dostal pod tlak. Skoro to teď vypadá, že Amerika potřebuje mír daleko víc než Rusko, což přitom není pravda. Ve skutečnosti má Washington daleko silnější karty v ruce než Moskva. Jenže minimálně na první pohled to teď tak nevypadá.
V tomto ohledu nepřekvapí, že Trump opět zopakoval nesmysl o tom, že kdyby byl prezidentem on, tak by k válce nedošlo, protože má s Putinem dobré vztahy. To samé tvrdil o uzavření míru, že jeho dobré vztahy s ruským diktátorem mu umožní dosáhnout míru téměř okamžitě. Pro Trumpa je to samozřejmě především způsob, jak útočit na Bidena, ale za prvé tím Putina částečně zbavuje viny za rozpoutání války a za druhé se staví tak trochu do role prosebníka.
Ruský vůdce prý chce, aby už dále neumírali lidé. Je to vlastně lidumil. Válku vyprovokoval Biden, když porušil slib o členství Ukrajiny v NATO. Zelenskyj také prý není bez viny. Trumpova vyjádření ohledně ruské agrese jsou krajně odpudivá a v Moskvě se musejí líbit. Stejně tak musí Putin hýkat nadšením, když Musk sdílí ruské dezinformace o rozkradené pomoci Ukrajině a biolaboratořích placených USAID.
Dobrý mír není vyloučený
Tohle všechno příliš neposiluje naděje v to, že americký prezident bude tlačit na spravedlivý a dobrý mír. Ten ale přesto není vyloučený. Trump totiž také mluvil o tom, že chce dohodnout americký přístup k ukrajinským zdrojům vzácných kovů. To by ovšem znamenalo, že Spojené státy budou mít zájem na poskytnutí alespoň nějakých garancí Ukrajině.
Potíž není ani tak v tom, že tuto obchodní logiku americký prezident veřejně deklaruje. Problém tkví už v samotné podstatě. Ukrajina a její nezávislost je pro současnou americkou administrativu položkou na účetní rozvaze. Pokud bude možné suroviny získat jinde a levněji, proč by si pálila prsty?
Kupecký přístup ale v zásadě ve vztahu USA–Evropa fungovat může, pokud bude mít Evropa a Ukrajina USA co hmatatelného nabídnout. Jenže ruská agrese proti Ukrajině je vedena úplně jinou rozvahou. Mezinárodní vztahy obecně nejsou nutně ekonomicky racionální. Při jednání s Moskvou je potřeba to mít na paměti.