Americký prezident Donald Trump se velmi rozhněval a pohrozil platformám sociálních sítí, že je zavře nebo zreguluje. Hrozbu vyslovil poté, co Twitter k jeho příspěvkům přidal odkazy na kontrolu faktů.
Bitva mezi prezidentem a společnostmi provozujícími sociální média hoří už nějakou dobu. Teď to ale vypadá, jako by se spor před listopadovými prezidentskými volbami v USA měl změnit ve válku.
Včera večer Trump napsal několik tweetů, které se zabývaly „podvodným“ korespondenčním hlasováním. Twitter k tomu dal odkaz na to, co nazval „fakta o korespondenčním hlasování“. Ten vedl na stránku, kde byly prezidentovy názory vyvráceny. Byly tam ale články od dvou médií, která Trump považuje za své zavilé nepřátele, a to CNN a Washington Post.
Protiútok přišel hned další den ráno a prezident sepsal dvoudílný tweet, kde se pravilo: „Republikáni mají pocit, že platformy sociálních médií zcela umlčují hlasy konzervativců. Budeme je silně regulovat, nebo je zavřeme, než abychom dovolili něco takového. Viděli jsme, co se pokusili udělat v roce 2016, a selhali. Nemůžeme dopustit sofistikovanější verzi téhož – stejně jako nemůžeme dovolit, aby v naší zemi široce zakořenily poštou zasílané hlasovací lístky.“ Podle Trumpa by to vedlo k podvádění, padělání a krádežím volebních lístků. „Kdo by podváděl nejvíce, ten by vyhrál. Tak jako sociální média. Dejte to do pořádku, hned.“
Trump už nějakou dobu útočí na americké státy, které by chtěly zavést korespondenční hlasování. Podle něj říká zdravý rozum, že by mohlo docházet k „masivním manipulacím“. Volby jsou podle něj čest, a ne to, že někomu pošlou nějaký balík a dotyčný ho zase pošle zpět.
Je ovšem dost těžké si představit, jak Kongres přijímá zákony, podle kterých by se výrazně regulovaly platformy sociálních médií, nebo se dokonce zavíraly. Trump se odvolává na svobodu projevu, ale Twitter je soukromá společnost, takže si může svou platformu spravovat, jak uzná za vhodné. Pro generálního ředitele Twitteru Jacka Dorseyho je to nepochybně teprve začátek střetu, který bude pokračovat až do listopadových voleb.
V posledních dnech byl Dorsey pod velkým tlakem, aby s tweety prezidenta Trumpa něco udělal. Šlo o Trumpovo psaní, kdy oživil konspirační teorii zaměřenou proti jednomu ze svých protivníků, bývalému republikánskému kongresmanovi Joeu Scarboroughovi. Trump opakovaně tvrdil, že náhlá smrt jedné z kongresmanových asistentek Lori Klausutisové v roce 2001 je případ, který by měl být znovu otevřen policií. Asistentka byla tehdy nalezena mrtvá v kanceláři a podle pitvy došlo k srdečnímu selhání a bylo vyloučeno cizí zavinění.
To vedlo vdovce k tomu, že napsal Jacku Dorseymu, aby odstranil prezidentovy tweety, protože rodině to působí bolest.
Dorsey to zatím odmítl, protože je zjevně přesvědčen, že prezidentův twitterový účet má chráněný status, jelikož je částí veřejného záznamu. Nebyly ani učiněny pokusy opravit nepřesnosti v tweetech.
Zdá se, že přidání kontroly faktů k tweetům o hlasovacích lístcích je v souladu s novou politikou Twitteru o ochraně voleb. Twitter varuje uživatele, že nesmějí zveřejňovat ani sdílet obsah, který by mohl zasahovat do voleb nebo by mohl potlačit volební účast.
Prezidentova stránka na Facebooku také publikovala jeho výpady o hlasovacích lístcích a Joeu Scarboroughovi, aniž by byl patrný nějaký zásah. To ale neznamená, že Facebook unikne prezidentovu hněvu. Minulý týden prezident na Twitteru napsal: „Radikální levice má zcela na povel a řídí Facebook, Instagram, Twitter a Google.“ A on že má v úmyslu „napravit tuto nezákonnou situaci“. Objevily se informace, že by Bílý dům mohl zřídit zvláštní komisi, která by se tím zabývala.
V každém případě je jasné, že ať si sociální média poradí se svým nejznámějším uživatelem jakkoli, vyvolá to velký hněv na té druhé straně.
(Zdroj: BBC.com, independent.co.uk)