I v předvečer Vánoc, když Američané bilancují pro mnohé z nich nejhorší rok, prezident Donald Trump pokračuje ve zběsilé aktivitě, kterou chce zřejmě dokázat, že je stále ještě pánem v Bílém domě.
Jak píše analytik Kevin Liptak na stránkách CCN.com, nikdo nečekal, že Trump tiše odejde do důchodu. Nikdo navíc není zrovna v tuto dobu zvlášť povinen si odcházejícího prezidenta všímat. Což si Trump, jak se zdá, velmi dobře uvědomuje.
„Výsledkem je, že prezident je nevyzpytatelnější než kdykoliv předtím. Ačkoliv se téměř vytratil z veřejného dohledu, ohání se všemi výkonnými pravomocemi, které mu ještě zbyly, a zajišťuje, aby jeho přítomnost byla cítit, i když se skrývá ve virtuální izolaci.“ Místo aby se bavil nebo křičel, vystupuje v předem natočených videích a jako vždy tweetuje. Všechny jeho činy mají za cíl ukázat ostatním složkám vlády, co dokáže udělat – a jakou škodu může způsobit v období, kdy je ještě prezidentem.
„Omilostněním usvědčených lhářů, zkorumpovaných loajalistů a válečných zločinců Trump připomněl justici, že pokud chce, může její práci zvrátit. Vydání překvapivého a neurčitého útoku na pečlivě vypracovanou stimulační legislativu (kvůli koronakrizi) dává zákonodárcům na vědomí, že je stále hráčem, i když jednání zcela proseděl a zdálo se, že je zmatený v tom, proti čemu přesně vystupuje. Trump je natolik zaujatý svými posledními kroky – k nimž patří i jeho marná snaha vymyslet způsob, jak zůstat v úřadu – že si poradci zpočátku nebyli jistí, zda prezident vůbec opustí Bílý dům kvůli svému každoročnímu pobytu na jihu v Mar-a-Lago. „Nakonec se ve středu poprvé po několika dnech vynořil z Bílého domu a ignoroval rady zdravotnických expertů, aby zůstal na místě,“ píše analytik Kevin Liptak.
Několik hodin předtím Trump shromáždil státní republikánské zákonodárce z Pensylvánie na oběd v Bílém domě, zjevně se nenechal odradit opakovanými prohrami u státních a federálních soudů ve snaze zpochybnit výsledky tamních voleb. Trump se agresivně dvoří členům vládních zákonodárných sborů a doufá, že mu někdo někde pomůže zvrátit výsledky sboru volitelů. Také by chtěl, aby zvláštní vyšetřování prokázalo jeho nepotvrzené výroky o volebních podvodech. Trump by také chtěl, aby viceprezident Mike Pence odmítl 6. ledna ratifikovat výsledky sboru volitelů. Žije touto představou, ačkoliv je to zcela nerealistické. Trump nedávno řekl, že Pence nedělá dost pro to, aby za něj bojoval.
Mezi tím Trump ohlásil další milosti pro své příznivce s dobrými konexemi, včetně Charlese Kushnera, otce Trumpova zetě Jareda Kushnera, jehož zločin zahrnoval nalákání jeho švagra k sexu s prostitutkou a natáčení skrytou kamerou.
Chris Christie, který byl prokurátorem v případu předtím, než byl zvolen guvernérem New Jersey, to kdysi nazval „jedním z nejodpornějších zločinů“, které kdy stíhal. Ale Kushnerova blízkost k Trumpovi prostřednictvím jeho syna Jareda zřejmě stačila k zajištění milosti.
Dalšími postavami v poslední sérii milostí byli Paul Manafort a Roger Stone, obžalovaní zvláštním vyšetřovatelem Roberte Muellerem. Byla to odměna za jejich loajalitu. „Mueller ve své závěrečné zprávě podrobně zdokumentoval, jak Trump Manafortovi a Stoneovi naznačil možnost, že by mohli během svého trestního řízení dostat milost, pokud se ho budou držet. Udělali to a milosti byly poslušně doručeny.“
Všichni prezidenti na konci svého funkčního období udělují kontroverzní milosti, ale Trump je v tom podle všeho výjimečný a projevuje jen malé zábrany.
Pobočníci tvrdí, že Trump se v posledních dnech svého funkčního období snaží udržet pod kontrolou, co může, dokud to jde. Skutečnost, že spoušť, kterou Trump hodlá způsobit v posledním měsíci svého funkčního období, je nebezpečnější i v tom, že se týká například záchranného ekonomického balíčku. Jde o 900 miliard dolarů, který Kongres vyjednal s jeho administrativou, a Trump nechává Američany hádat, kdy a zda se vůbec se úleva, kterou jim slíbil, naplní. Vypadá to jako pomsta i těm republikánům, kteří teď podle Trumpova mínění nestojí na jeho straně. Jde přitom o to, aby miliony lidí neztratily práci, nepřišly o byty a nezkrachovaly malé firmy. Jak řekl jeden činitel, Trumpovo ego je vždycky na prvním místě.“
Bizarnost držení se křesla jde až tak daleko, že to zasahuje do praktické komunikace v Bílém domě. Zaměstnanci Bílého domu obdrželi ve středu e-mail s podrobnostmi o nadcházejícím procesu odchodu, včetně toho, jak si sbalit stoly, vyčistit ledničky a mikrovlnky a načasovat výplaty.
„O několik hodin později přišel další e-mail, který je informoval, aby předchozí zprávu ignorovali. K odvolání nebyl uveden žádný důvod, ale vedení Bílého domu uvedlo, že ‚aktualizované informace budou sděleny v nadcházejících dnech‘.“