Americký prezident Donald Trump se minulý čtvrtek ptal svých poradců na možnosti útoku na hlavní íránské jaderné zařízení. Informovala o tom americká média. Poradci Donalda Trumpa varovali, že vojenská akce může vyvolat širší konflikt. Bílý dům se k výsledkům schůzky nevyjádřil.
Došlo k tomu den poté, co se zjistilo, že íránské zásoby obohaceného uranu jsou dvanáctkrát vyšší, než bylo povoleno na základě jaderné dohody z roku 2015.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) zveřejnila minulou středu zprávu, v níž se uvádí, že íránské zásoby nízko obohaceného uranu dosáhly 2442,9 kg, což je vysoko nad limitem 202,8 kg stanoveným v jaderné dohodě a teoreticky dost na výrobu dvou jaderných zbraní.
Přelomová dohoda z roku 2015 znamenala, že USA a pět dalších světových mocností poskytly Íránu úlevu od hospodářských sankcí výměnou za omezení citlivých aktivit, aby bylo zřejmé, že země nevyvíjí jaderné zbraně.
Prezident Trump od dohody v roce 2018 upustil s tím, že je „od základu vadná“, a obnovil americké sankce. Chtěl tak donutit íránské vůdce, aby vyjednali novou smlouvu.
Írán to odmítl a naopak zrušil řadu klíčových závazků, včetně těch, které se týkaly výroby obohaceného uranu.
Nově zvolený americký prezident Joe Biden, který se úřadu ujme 20. ledna, řekl, že zváží opětovné připojení k jaderné dohodě, pokud se Írán vrátí k jejímu plnému dodržování a zaváže se k dalším jednáním.
Agentura MAAE také uvedla, že Írán dokončil přesun první kaskády pokročilých odstředivek, které se používají k obohacování uranu, z nadzemního závodu na obohacování uranu do podzemí. Jaderná dohoda říká, že podzemní elektrárna nesmí být pro tyto pokročilé odstředivky použita.
List The New York Times v pondělí večer napsal, že Trump na schůzce v Oválné pracovně Bílého domu diskutoval reakci na zprávu MAAE. Účastnit se měli přední poradci pro národní bezpečnost, včetně viceprezidenta Mika Pence, ministra zahraničí Mika Pompea, úřadujícího ministra obrany Christophera Millera a generála Marka Milleyho, předsedy sboru náčelníků štábů americké armády.
Američtí představitelé obeznámení se setkáním uvedli, že prezident požádal, aby byl informován o možnostech úderu na hlavní íránské jaderné centrum, což je zjevná narážka na Natanz, továrnu zabývající se obohacováním uranu vzdálenou něco přes 200 kilometrů od Teheránu.
Poradci tvrdili, že vojenská akce by mohla v posledních týdnech Trumpova prezidentství vést k širšímu konfliktu v regionu.
„Ptal se na možnosti. Dali mu scénáře a on se nakonec rozhodl nepokračovat,“ řekl jeden z činovníků tiskové agentuře Reuters.
Další řekl listu Wall Street Journal, že „konflikt s Íránem skončí špatně pro všechny zúčastněné“.
Mluvčí íránské vlády Ali Rabiei v úterý varoval, že „jakákoliv akce proti íránskému národu by jistě čelila zdrcující reakci“.
(Zdroj: BBC.com)