„Mohu vám říci, abych mluvil sám za sebe, já v Rusku nic nevlastním,“ řekl Trump na tiskové konferenci minulý měsíc. „Nemám žádné úvěry v Rusku. Nemám žádné společnosti v Rusku.“
To je nejspíš pravda, to by se vědělo, ale ve Spojených státech příslušníci ruské elity investovali do Trumpových budov. Podle agentury Reuters se ukázalo, že nejméně 63 jedinců s ruskými pasy nebo adresami si koupilo od Trumpa za 98,4 milionů dolarů nemovitosti v sedmi Trumpových značkových luxusních věžích na jižní Floridě, jak ukazují veřejné dokumenty, rozhovory a firemní záznamy.
Kupující patří k podnikatelům spojeným s politikou. Jedním takovým je například bývalý vysoký činitel státem řízené stavební firmy v Moskvě, která pracuje na vojenských a zpravodajských zařízeních, zakladatel investiční banky v St. Petersburg a spoluzakladatel konglomerátu se zájmy v oblasti bankovnictví, majetku a elektroniky.
Lidé z druhé a třetí úrovně ruské moci investovali do Trumpových budov stejně tak. Jeden z nich nedávno zveřejnil svou fotografii s vůdcem ruského motocyklového gangu, na které byly uvaleny sankce Spojenými státy pro jeho údajnou roli při anexi Krymu Moskvou.
Je třeba říci, že ohledně Trumpa a jeho podnikání se nezjistilo nic nelegálního. Nikdo z kupujících také nejspíš nepatří do Putinova „vnitřního kruhu“ moci.
Představitel Trumpovy společnosti Alan Garten říká, že jsou to přehnané historky vyráběné médii a že obchody společnosti zná dobře. Podle něj se v tomto případě jedná jen o politiku.
Přehled ruských investorů ukazuje, že nejméně 703 – tedy asi jedna třetina – z vlastníků 2044 jednotek v sedmi Trumpových budovách jsou společnosti s ručením omezeným nebo obdobné společnosti zvané LLC, které mají schopnost skrýt totožnost skutečného vlastníka dané nemovitosti (od našich s.r.o se liší tím, že nepodléhají dvojímu zdanění). A státní příslušnost mnoha kupujících nebylo možno určit. Ruští Američané, kteří nepoužili ruskou adresu nebo cestovní pas při nákupu, nejsou do výčtu zahrnuti.
Obchodní vazba mezi Trumpem a Ruskem (respektive Rusy) tady je, byť jiná než jeho potenciální přímé obchodní zájmy v Rusku.
„Zatímco prezident popřel, že by investoval v Rusku, říkal málo nebo vůbec nic o ruských investicích do svých podniků a nemovitostí ve Spojených státech nebo kdekoli jinde,“ říká demokratický kongresman Adam Schiff z bezpečnostního výboru Sněmovny. „To by se mělo týkat všech Američanů a je to dalším důvodem, proč by se mělo jeho odmítnutí vydat svá daňová přiznání setkat se značnou skepsí a obavami.“
Schiff a dva činitelé tajných služeb pod podmínkou anonymity řekli, že ruská vláda někdy směřuje finance na prominentní jedince ve Spojených státech a v Evropě v naději, že tím zlepší jejich vnímání Ruska. Agentura Reuters podotýká, že takovou snahu v Trumpově případě nezaznamenala.
U ruských boháčů se dá přímo v Rusku obtížně zjistit, co jim v Americe patří. Zaměstnanci některých státních ruských společností jsou obvykle povinni zveřejňovat svá aktiva a příjmy. Aspoň jeden ilustrační příklad. Alexander Juzvik, majetný ruský podnikatel, a jeho manželka například podali prohlášení za rok 2013. V tomto prohlášení, které je veřejně přístupné, udávají pouze svá aktiva v Rusku. Byt na Floridě koupený od Trumpovy společnosti tam uveden není. A není to špatný byt. Jednotku 3901 v Trumpově paláci v Sunny Isles si pořídili manželé za 1 300 000 dolarů. Má tři ložnice, 195 čtverečních metrů a panoramatické výhledy.
Kdo je Juzvik? Od roku 2013 do roku 2016 byl vedoucím pracovníkem ve Spetstroji, státem vlastněné společnosti, která provádí stavební projekty na vojenských zařízeních.
Na webových stránkách Spetstroj říká, že firma byla zapojena do stavebních projektů na moskevské tréninkové akademii FSB, pro civilní zpravodajské služby a nástupce KGB. Spetstroj dělal stavební práce v administrativní budově štábu GRU, ruské vojenské zpravodajské služby. O další řadě podnikatelů se ze dočíst na stránkách huffingtonpost.com.
Stojí za zmínku, že zaměstnanci ruských státních podniků své příjmy a výdaje skrývají, což snadný přehled trochu komplikuje. Nikde není řečeno, že nákupy od Trumpa mají způsobit zjihnutí prezidentova srdce vůči Rusku. Přinejmenším je ale možné, že v mnoha případech tak mohou Rusové vůči někomu vysoce postavenému postupovat, V USA i v Evropě.