KOMENTÁŘ / Kongres má čas jen do pátku, aby odvrátil tzv. shutdown, tedy zavření větší části federálních úřadů. Ve středu to už vypadalo, že se mu podaří zabránit. Předseda sněmovny Mike Johnson ohlásil dohodu s demokraty, která měla zajistit financování do března 2025. Téměř okamžitě se proti ní postavil Elon Musk a ve středu večer amerického času i nastupující prezident Donald Trump. Spojené státy tak nejspíš míří k tzv. shutdownu.
Republikánský předseda sněmovny Mike Johnson okamžitě započal snahu dojednat nový kompromis, který by prezidentu Trumpovi mohl vyhovovat více. Demokraté ale už oznámili, že považují již uzavřenou dohodu za platnou a měnit ji nechtějí. Johnson by teoreticky mohl zkusit protlačit sněmovnou republikánskou verzi. Ta by nicméně narazila v senátu a navíc není jisté, že by ji dokázal se svou těsnou většinou vůbec prosadit.
Shutdown je u voličů nepopulární
Zavření velké části vládních úřadů a s tím spojené neplacené volno pro jejich zaměstnance není v USA až tak výjimečné. Poslední a zároveň nejdelší z nich proběhl na přelomu let 2018 a 2019 během Trumpova prvního mandátu. Od té doby se ale jeho hrozbu vždy podařilo zažehnat.
Nastupující prezident už v minulosti republikánům radil, že se shutdownu nemají bát a jeho hrozbu mají využít k tomu, aby demokraty dotlačili k ústupkům. To ale bylo jednodušší, když byl prezidentem Joe Biden. Voliči často viní tu stranu, která je zrovna u moci. Biden je sice stále prezidentem, ale už jen dosluhujícím.
Trump testuje svou sílu
Trump sám ale v tomto ohledu vlastně nic neriskuje. Je před ním celý čtyřletý mandát a po něm už se o úřad prezidenta stejně ucházet nesmí. Může si tak dovolit i nepopulární kroky. V jiné situaci jsou však členové obou komor Kongresu. Sněmovnu čekají nové volby už za necelé dva roky, kdy bude také mandáty obhajovat třetina senátorů.
V tomto typu voleb se ale obecně lépe daří opozici. Ve sněmovních volbách uprostřed prezidentského mandátu prezidentova strana od roku 2002 průměrně ztrácí 15 mandátů. Republikáni přitom Trumpův druhý mandát začnou s historicky titěrnou většinou tří hlasů.
Nedá se tedy vyloučit, že Trump s takovým vývojem počítá. Spíše než snažit se tuto většinu udržet i po roce 2026 tak dává smysl ji do té doby co nejvíce využít. Nastupující prezident si testuje svou sílu a schopnost republikánské zákonodárce lidově řečeno přetlačit.