KOMENTÁŘ / Americká ústava nepočítala s tím, že by se prezidentem mohl stát člověk odsouzený za trestný čin. Neobsahuje tedy žádné ustanovení, které by tomu bránilo. Teoreticky by odsouzený Trump mohl vykonávat úřad i z vězení. K tomu ale nejspíš nedojde. Jednak je pravděpodobné, že jako zatím netrestaný dostane podmínku, a zároveň je téměř jisté, že se odvolá. Kauza peněz vyplacených za mlčení bývalé pornoherečce Stormy Danielsové je v očích voličů nejméně významnou ze všech Trumpových právních opletaček. I tak mu ale může ztížit návrat do Bílého domu.
Nedá se vyloučit, že odvolací soud rozhodne v exprezidentův prospěch, ale jisté je, že Trump půjde do voleb s cejchem „vinen“. Porota se na tomto verdiktu musela shodnout jednomyslně, a tak dost vážně pochybovat o tom, že by k němu dospěla bez důkazů, z nenávisti k současnému republikánskému kandidátovi na prezidenta. Teď nastane zápas o to, jak výsledek soudu veřejnosti vysvětlit.
Spiknutí
Donald Trump už od počátku říká, že celý proces je zmanipulovaný a že je nevinen. Opakuje to při každé možné příležitosti. Na jednu stranu je pravda, že právní konstrukce, na jejímž základě byla vznesena obžaloba, byla do té doby nevyzkoušená. Zároveň ale platí, že je krajně nepravděpodobné, že by všech 12 lidí v porotě bylo zuřivými levicovými fanatiky, kteří chtějí Trumpa zničit.
To ale samozřejmě nebrání Trumpovi to svým voličům takto vysvětlovat. Mnozí republikáni tomu jistě uvěří. I u nich ale podle průzkumu společnosti Marist pro PBS roste podíl těch, kteří připouštějí, že jednal minimálně neeticky. U nezávislých voličů mu to může uškodit ještě víc. Podle průzkumu společnosti Siena pro NY Times si jich 52 % myslí, že Trump spáchal zločin.
Přitáhnout pozornost
Pro demokraty bude asi největší problém přitáhnout pozornost voličů. Respektive alespoň zatím tomu tak bylo. Podle již zmíněného průzkumu Marist proces v New Yorku nesleduje 55 % Američanů. I proto demokraté uspořádali vystoupení Roberta DeNira v doprovodu dvou policistů zasahujících při útoku na Kapitol před budovou soudu.
Otázka ovšem je, zda jim takové přehnané výstupy spíše neuškodí. Ve voličích mohou posílit pocit, že se minimálně snaží soud politicky zneužít, díky čemuž by Trumpova teze o „účelovce“ byla o něco uvěřitelnější. To neznamená, že by v tom měl pravdu, ale více lidí by tomu mělo tendenci věřit.
Parchant, ale náš
Úplně vyloučit se ovšem nedá ani to, že i voliči, kteří věří, že soud proběhl řádně a Trump je vinen, pro něj nakonec budou hlasovat. Pokud budou věřit, že bude bojovat za jejich zájmy, které jsou vážně ohroženy, tak mu tohle prostě a jednoduše odpustí. Známe to koneckonců i z Česka, kde v případě Čapí hnízdo někteří Babišovi zastánci sice uznávali, že podváděl, ale 50 milionů byla dle nich maličkost.
Změna by mohla nastat, pokud by byl odsouzen například za přechovávání tajných dokumentů, nebo snahu zvrátit výsledek voleb v roce 2020. Zločiny, z nichž je bývalý prezident obviněn v těchto případech, považují dle průzkumu Yahoo News Survey za závažné až téměř tři čtvrtiny voličů. I u republikánů pak tento názor převažuje. V těchto procesech se ale verdiktu do voleb nejspíš nedočkáme.