Amerika pravděpodobně nikdy nepustí do Bílého domu ženu, jako je Merkelová. Vědecká pracovnice s doktorátem z fyzikální chemie, velmi chytrá a tak neosobní, že Hillary Clintonová vedle ní vypadá vášnivě, píše komentátorka Joan Vennochi na The Boston Globe. Jakkoli by asi většina lidí řekla, že není moc sexy, má Merkelová na své straně něco důležitějšího: charakter, principy a odvahu ukázat opovržení americkým prezidentem, který zase veškeré principy a charakter postrádá.
To pohrdání Trumpem bylo patrné po jejich setkání v Bílém domě, když nechtěl Merkelolvé podat před kamerami ruku v Oválné pracovně. Znovu to bylo patrné, když Trump káral vůdce NATO za to, že nedosáhli svého cíle ohledně výdajů na obranu ve výši dvou procent HDP a pronášel své naivní myšlenky o míru na Blízkém východě. Její opovržení Trumpem se projevilo i poté, co prezident sotva opustil Evropu.
Během víkendu se Merkelová dostala do titulků, když v Mnichově uvedla, že evropské aliance vzniklé po skončení druhé světové války „do jisté míry skončily.“ „Evropané,“ řekla, „musejí skutečně vzít svůj osud do vlastních rukou.“ Nezmínila Trumpa jménem, ale její poznámky byly široce vykládány jako odpověď na Trumpovo odmítání pařížské dohody o změně klimatu. Merkelová také uvedla, že brexit − vystoupení Spojeného království z Evropské unie − znamená, že Evropa již nemůže počítat s tradičními spojenci.
Zatímco Merkelová nemůže s kritikou Trumpa, i když na oko skrývanou, doma moc pohořet, Trump se hned po návratu do USA pustil do tweetování a označil Německo za „velmi špatné“, protože má obchodní přebytek se Spojenými státy a kritizoval německý přístup k výdajům na obranu.
Německá kancléřka teď podle americké komentátorky přejímá hodnoty, které (Trumpova) Amerika odmítá. Merkelová vzala syrské uprchlíky do své země, když je zbytek světa nechtěl přijmout, a dost tím politicky riskovala. Ale dokonce i její soupeř Martin Schulz ji podpořil tváří v tvář Trumpovu urážlivému chování a uvedl, že odmítá, aby se takto Trump choval vůči hlavě vlády země.
Trump sice ve volbách jednu ženu porazil, ale teď musí jednat s ženskými vůdci, jako je Merkelová a premiérka Velké Británie Theresa Mayová. Podle nedávných průzkumů veřejného mínění může Mayová svůj náskok v předvolebních preferencích rychle ztrácet a je možné, že jí přitěžuje i to, že se jí říká Trumpův „krtek“ a údajně se snažila zmírnit dohodu o změně klimatu.
V každém případě je jasné, že Trumpovi se zatím daří si vyrábět odpůrce, a když jsou vyrobeni, ještě je pak posílí. Nejspíš to tak ani nezamýšlel, ani nedomyslel.