Donald Trump po odchodu z Bílého domu několikrát hovořil s Vladimirem Putinem, tvrdí ve své nové knize americký novinář Bob Woodward. Úryvky z jeho knihy „Válka“, která v nejbližších dnech vyjde tiskem, byly v úterý zveřejněny v amerických médiích. Trumpův mluvčí to popírá. Woodward, legendární novinář z doby Aféry Watergate, cituje v této věci pouze jeden zdroj. Z jeho novinářské kariéry je ovšem známo, že má kontakty v nejvyšších kruzích a jeho tvrzení se časem ukázala jako pravdivá.
Woodwardovým zdrojem je poradce bývalého prezidenta, který mu sdělil, že ho na začátku roku 2024 Donald Trump požádal, aby opustil místnost, protože se chystal telefonicky hovořit s Vladimirem Putinem a chtěl to udělat beze svědků. Podle poradce si Trump od svého odchodu z Bílého domu telefonoval s Putinem sedmkrát.
Woodward nenašel žádné potvrzení těchto údajů. Dvacet bývalých i současných činitelů Trumpovy a Bidenovy administrativy, které oslovil list New York Times, uvedlo, že o možných kontaktech bývalého amerického prezidenta s ruským prezidentem nic nevědí. „Mluvčí Donalda Trumpa Stephen Chong označil údaje za ‚fikci‘, výplod autorovy fantazie, oběť ‚syndromu pomatených smyslů ohledně Trumpa‘. Mluvčí Vladimira Putina Dmitrij Peskov v komentáři pro New York Times označil informace za ‚typ fake story v kontextu volební kampaně‘,“ píše Radio Svoboda na svých stránkách.
Pokud by Trump chtěl hovořit s Putinem, potřeboval by na to s ohledem na současnou situaci války na Ukrajině schválení ministerstva zahraničí nebo Bílého domu. Informace zaujala i kvůli tomu, že Donald Trump údajně mluvil s Putinem v době, kdy republikáni v Kongresu zdržovali schválení balíčku vojenské pomoci Ukrajině.
Podle Woodwarda také na samém počátku covidové pandemie Trumpova administrativa poskytla Rusku unikátní zařízení na testování virů, údajně pro Putinovu osobní potřebu. Putin prý požádal Trumpa, aby to udržel v tajnosti.
„Bob Woodward, který se proslavil reportážemi o aféře Watergate, jež vedla k odstoupení prezidenta Nixona, je autorem několika bestsellerů. Předpokládá se, že má jedinečný přístup ke zdrojům v nejvyšších kruzích Demokratické a Republikánské strany. Podle deníku New York Times jeho senzační odhalení citované osoby někdy popřely, ale nejpamátnější z těchto sólokaprů byly následně potvrzeny,“ připomíná Radio Svoboda.
„Trump se Putinovi dlouho dvořil a objímal ho, dokonce ho chválil jako ‚génia‘, když Putin v roce 2022 nařídil rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Trump odmítl říci, že by Ukrajina měla vyhrát válku, bránil se většímu množství amerických zbraní pro Ukrajinu, aby se mohla bránit, a veřejně prohlásil, že by ‚povzbuzoval Rusko, aby si dělalo, co chce‘ se spojenci NATO, kteří nevydávají dost na vlastní armádu. Ještě před týdnem se Trump chlubil, že má s Putinem ‚velmi dobré vztahy‘, které by mu v případě vítězství umožnily vyjednat mírovou dohodu do 24 hodin, a to ještě před jeho inaugurací – za podmínek, které by, jak popsal jeho protikandidát, byly pro Kreml výhodné,“ píše The New York Times.
Podle vyhledávání v databázi zmínil Trump ruského vůdce jménem během 41 letošních předvolebních mítinků, což je mnohem častěji než v kterémkoli jiném roce od roku 2015, kdy se poprvé stal prezidentským kandidátem.