Americký prezident Donald Trump v sobotu ráno zatelefonoval guvernérovi státu Georgie Brianu Kempovi. Během rozhovoru se ho podle deníku The Washington Post snažil přimět, aby přesvědčil státní zákonodárce a zvrátil vítězství nově zvoleného prezidenta Joea Bidena v tomto státě. Guvernéra měl požádat, aby nařídil audit hlasovacích lístků odeslaných poštou. Podle listu jde o další úsilí prezidenta nezákonně zasahovat do letošních voleb.
Prezident Donald Trump není stále smířen se svou porážkou v letošních prezidentských volbách a snaží se jejich výsledek co nejvíce zpochybnit. Podle nejnovějších zjištění amerických novinářů z deníku The Washington Post vyvíjel tlak na Briana Kempa – republikánského guvernéra státu Georgie, aby uspořádal zvláštní zasedání státních zákonodárců ohledně výsledků voleb. Trump také tlačil na to, aby Kemp požadoval audit hlasovacích lístků.
Guvernér novinářům sdělil, že nemá oprávnění takový audit nařídit, přičemž požadavek na svolání zvláštního zasedání popřel. Potvrdili jej ale dva lidé obeznámení s konverzací mezi prezidentem a guvernérem. Kemp měl podle nich Trumpovu žádost odmítnout.
Trumpova další snaha o zvrácení Bidenova vítězství přišla v době, kdy se jeho tým právníků setkal s neúspěchem při žalobách na průběh voleb v jednotlivých státech. V pátek prohrál Trump v šesti z nich, včetně odmítnutí tvrzení o podvodech a jiných nesrovnalostech v Arizoně a Nevadě.
Prezident se tak snaží i nadále bojovat za listopadový výsledek voleb. Tento boj ho stál už bezmála 9 milionů dolarů, v přepočtu skoro 200 milionů korun. Jedna z členek jeho právního týmu, advokátka Jenna Ellisová, dostala podle zprávy Federální volební komise za říjen a listopad zaplaceno celkem 168 tisíc dolarů, tedy 3,6 milionu korun. Detaily o platu Trumpova hlavního právního zástupce Rudyho Giulianiho zpráva neuvádí. Podle dřívějších informací si Giuliani řekl o horentní sumu 20 tisíc dolarů (446 tisíc korun) denně, tu ale Trump odmítl.
Trumpova administrativa podala celou řadu žalob, které měly státní a federální soudce přesvědčit v tom, aby neuznali Bidena jako vítěze voleb. Trump totiž nadále tvrdí, že volby byly zmanipulované, žaloby se ale týkaly konkrétních nesrovnalostí v korespondenčním hlasování. Drtivá většina žalob byla ale zamítnuta, protože podle soudů postrádají jakékoli relevantní důkazy.