
Donald Trump FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0
FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Spojené státy americké vyhodnotí požadavky Ruska na příměří v Černém moři. Podle agentury Reuters to řekl americký ministr zahraničí Marco Rubio během návštěvy Jamajky s tím, že Moskva s ukončením bojů „v zásadě“ souhlasila. Aby k příměří došlo, jedním z ruských požadavků je zrušení sankcí proti státní bance Rosselchozbank a její návrat do mezinárodního platebního systému SWIFT. Ten je ale registrován v Belgii a zrušení sankcí vyžaduje souhlas Evropské unie. Ta tento krok podmiňuje „bezpodmínečným stažením“ všech ruských vojsk z území Ukrajiny.
„Po našem setkání (v Saúdské Arábii, pozn. red.) Rusové podrobně popsali řadu podmínek, které chtějí, aby byly splněny, takže to vyhodnotíme,“ řekl Rubio podle agentury Reuters novinářům ve středu během návštěvy Jamajky. Američtí představitelé podle něj budou pracovat na tom, aby „lépe pochopili, jaká je ruská pozice nebo co požadují výměnou, a pak to předložíme prezidentovi“ a rozhodneme o dalším postupu.
„Některé z těchto podmínek zahrnují sankce, které neukládáme my, ale patří Evropské unii,“ poznamenal Rubio s odkazem na požadavek návratu státní banky Rosselchozbank do belgického systému SWIFT.
Rosselchozbank byla ze systému, který slouží jako zprostředkovatel a vykonavatel finančních transakcí v mezinárodním platebním styku, vyloučena v polovině června 2022.
Kreml podle státní agentury Ria Novosti kroky Západu označil za ekonomickou válku, jaká tu ještě nebyla. Ruský prezident Vladimir Putin tehdy prohlásil, že považuje politiku oslabování Ruska za dlouhodobou strategii Západu. Podle něj sankce zasadily vážnou ránu celé světové ekonomice a hlavním cílem Spojených států a Evropy je zhoršit život milionů lidí.
Spojené státy v úterý po jednáních v Saúdské Arábii oznámily samostatné dohody s Ukrajinou a Ruskem o příměří v Černém moři, které mají zajistit bezpečnou plavbu, zastavit útoky a zabránit využívání komerčních plavidel k vojenským účelům.
Aby k příměří došlo, Kreml stanovil podmínky, mezi nimiž je i zrušení sankcí vůči Rosselchozbank a dalším finančním institucím zapojeným do obchodu s potravinami a hnojivy, jejich opětovné připojení k systému SWIFT a znovuotevření korespondenčních bankovních účtů, zrušení sankcí vůči ruským výrobcům a vývozcům potravin a hnojiv, zrušení omezení přístavních služeb pro lodě zapojené do vývozu potravin a hnojiv a zrušení sankcí vůči plavidlům plujícím pod ruskou vlajkou; a odstranění překážek obchodu se zemědělským vybavením a dalším zbožím nezbytným pro výrobu potravin a hnojiv v Rusku.
Evropská komise ve středu uvedla, že stažení všech ruských sil z Ukrajiny bude jednou z hlavních podmínek pro zrušení nebo změnu sankcí.
„Ukončení ruské nevyprovokované a neoprávněné agrese na Ukrajině a bezpodmínečné stažení všech ruských vojenských sil z celého území Ukrajiny by bylo jedním z hlavních předpokladů pro změnu nebo zrušení sankcí,“ uvedla podle Reuters mluvčí Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Anitta Hipperová.
„Rusko nyní musí projevit skutečnou politickou vůli ukončit svou nezákonnou a nevyprovokovanou agresivní válku,“ dodala Hipperová. „Zkušenosti ukazují, že Rusko musí být posuzováno podle svých činů, nikoli podle slov.“
Už ve středu americký ministr financí Scott Bessent poznamenal, že případné připojení ruské banky k mezinárodnímu bankovnímu systému SWIFT bude záviset na krocích ruských orgánů. „Zda budou sankce proti Rusku zpřísněny, nebo uvolněny, bude záviset na dalších krocích ruského vedení. Myslím, že prezident Trump nebude váhat před zpřísněním sankcí, pokud mu to přinese výhodu při vyjednávání,“ řekl.
Systém SWIFT vznikl v roce 1973 a má centrálu v Belgii. Je považován za jakousi kostru pro bezproblémové mezinárodní platby a spojuje na 11 tisíc bank. Na systém dohlíží belgická centrální banka ve spolupráci s centrálními bankami v USA či Británii. Ještě před samotným odpojením ruských bank ze systému SWIFT vytvořila Ruská centrální banka vytvořila vlastní systém.