
Pete Hegseth FOTO: Gage Skidmore / Wikimedia Commons / CC BY SA 2.0
FOTO: Gage Skidmore / Wikimedia Commons / CC BY SA 2.0

KOMENTÁŘ / Ve Spojených státech amerických momentálně řeší bizarní příběh, který v novodobých dějinách USA nemá obdoby. Vrcholní představitelé Trumpovy administrativy včetně viceprezidenta a ministrů obrany a zahraničí domlouvali údery na jemenské Husíje ve skupinovém chatu, do nějž byl omylem přizván i novinář. Poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz, který novináře přidal, už se omluvil, ale odstupovat nehodlá. Zastal se ho i prezident Donald Trump. Skandál má ale řadu dalších rozměrů a nejde zdaleka jen o mylné přidání jednoho čísla.
Předně je třeba uvést, že už samotný fakt, že komunikace probíhala na komerčně dostupné platformě, je nejspíš porušením zákona. Utajované informace mají být sdíleny jen kanály, které jsou zabezpečené a vládou schválené. Je k smíchu, že zrovna Peter Hegseth, který říkal, že Hillary Clintonová měla jít za používání soukromého e-mailového serveru za mříže, teď dělá, že se vlastně nic nestalo.
Republikánská reakce je směšná
Ostatně reakce nejvyšších představitelů Republikánské strany je podobně tragikomická. Předseda sněmovny Mike Johnson řekl, že zveřejněné útržky komunikace by měly Američany jedině uklidnit, protože ukazují, jak důkladně se členové administrativy o vojenské akci radí. To je tvrzení, které je na základě několika málo zpráv minimálně odvážné. Podstatnější ale je, že tyhle věci se prostě na veřejnost dostávat nemají.
John Thune, předseda republikánské většiny v senátu, byl ve své kritice o něco odvážnější, když řekl, že šlo o chybu, a nevyloučil, že by mohlo dojít k šetření v odpovědném senátním výboru. Bílý dům navzdory faktům popřel, že by se ve skupině probíraly plány útoku. Nikdo z vrcholných republikánů nevolá po odstoupení Mikea Waltze, které by přitom mělo být naprostým minimem.
Zkusme si představit, že by se něco takového stalo demokratické administrativě. Jak by asi vypadala reakce republikánů? Ono není potřeba si moc domýšlet. Hillary Clintonovou chtěli mnozí z nich už za používání soukromého e-mailového serveru uvěznit. Přehlížení zjevně protiprávího chování své administrativy je dosti znepokojivým signálem. Volně přeloženo, Trump a jeho lidé si mohou dělat, co chtějí. Jediným relevantním arbitrem je pro republikány Trump sám.
Witkoff v Moskvě
Dalším, paradoxně poměrně málo akcentovaným aspektem je skutečnost, že Trumpův vyjednavač pro jednání s Ruskem Steve Witkoff byl v dané době v Moskvě. Byl přitom také jedním z členů skupiny na aplikaci Signal, v níž se o úderech na Jemen diskutovalo. Jemenští povstalci přitom dostávají zbraně od ruského spojence Íránu, ale i samotného Ruska.
Skupina Google Threat Intelligence Group (GTIG) přitom už v únoru varovala, že na Rusko napojení hackeři se snaží do této komunikační aplikace nabourat. Zpráva skupiny to dávala do souvislosti s válkou na Ukrajině, protože tuto aplikaci používají ke komunikaci i Ozbrojené síly Ukrajiny.
Takže nejenomže Trumpovi lidé používají ke sdílení tajných informací komerční aplikaci v rozporu se zákonem. Tato aplikace je dlouhodobě cílem ruských hackerů a jeden z členů skupiny plánující útok na Husíje byl v té době v Rusku a aplikaci na svém mobilu používal. Bylo by dobré vědět, zda třeba musel svůj telefon před některými jednáními odložit a kdo ho měl v úschově.
Vyšetřování je minimální nutností
Ve světle těchto faktů je důkladné vyšetření celé události naprosto minimalistickým požadavkem. I ten ale zatím republikáni blokují. V normální společnosti v normální době by něco takového mělo vést k okamžité rezignaci minimálně ministra obrany Petera Hegsetha a poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze. Bohužel ale Spojené státy momentálně normální dobu neprožívají.
Diletantství Trumpových lidí není vlastně samo o sobě šokující. Prezident dlouhodobě upřednostňuje věrnost před kompetencí. I ti lidé, kteří jsou pro výkon svých funkcí skutečně kompetentní, mohou snadno skončit, pokud se prezidentovi postaví či znelíbí. Podle Trumpa byla Bidenova administrativa celému světu k smíchu pro svou neschopnost a slabost. Ta Trumpova je navíc ještě i k pláči.