
Americký prezident Donald Trump FOTO: Bílý dům / se souhlasem
FOTO: Bílý dům / se souhlasem

Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS) zrušilo právní status přibližně 985 000 legálním migrantům, kteří vstoupili do Spojených států za použití aplikace CBP One během vlády Joea Bidena. Tento krok je součástí širší imigrační politiky administrativy Donalda Trumpa, která slibuje zpřísnění pravidel a posílení bezpečnosti hranic. Migranti mají opustit USA.
Mobilní aplikace CBP One, zavedená v lednu 2023, umožňovala migrantům domluvit si schůzku na hraničním přechodu a získat dočasné povolení k pobytu a práci v USA na základě tzv. „parole“ (humanitární výjimky) na dobu dvou let. Podle údajů DHS touto cestou vstoupilo do země přes 900 000 lidí, přičemž některé zdroje uvádějí konkrétní číslo 985 000 migrantů. Podle agentury AP však nyní DHS prostřednictvím přejmenované aplikace CBP Home nařídilo těmto osobám Spojené státy okamžitě opustit.
DHS označilo Bidenovo využívání již zmíněné humanitární výjimky za nejrozsáhlejší od roku 1952 a přisoudilo mu v této souvislosti odpovědnost za nejhorší pohraniční krizi v historii USA.
Kromě zrušení statusu pro uživatele CBP One byl ukončen i další program pro 532 000 migrantů z Kuby, Haiti, Nikaraguy a Venezuely, kteří přiletěli do USA s finančním sponzorem. Tento program má skončit 24. dubna 2025.
Co byl program s finančním sponzorem?
Program, o kterém je řeč, byl zaveden v říjnu 2022 pro obyvatele Venezuely a později v lednu 2023 rozšířen na Kubánce, Haiťany a Nikaragujce. Klíčovou podmínkou bylo, že migranti museli mít finančního sponzora v USA, který za ně převezme finanční odpovědnost. Tento program byl reakcí na rostoucí počet migrantů z těchto zemí, kteří utíkali před politickou nestabilitou, ekonomickou krizí nebo humanitárními problémy.
Sponzor musel prokázat, že má dostatečné finanční prostředky na podporu migranta, aby ten nebyl závislý na státní pomoci. Sponzor musel také jasně deklarovat závazek pokrýt základní potřeby migranta, jako je bydlení, jídlo nebo zdravotní péče.
Podle údajů amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS) tímto způsobem vstoupilo do USA přes 532 000 lidí z těchto čtyř zemí, než byl program v dubnu 2025 zrušen administrativou Donalda Trumpa.
Nejistá budoucnost migrantů v USA
Kromě výše zmíněných programů plánuje Trumpova administrativa také ukončit program dočasné ochrany (TPS) pro 600 000 Venezuelců a 500 000 Haiťanů. Toto rozhodnutí však federální soudce dočasně pro 350 000 Venezuelců pozastavil, což přináší další nejistotu. Není zcela jasné, kolik migrantů bude zrušením statusu reálně postiženo, protože někteří mohli mezitím získat jiný právní status, například prostřednictvím žádosti o azyl.
Kritici nové politiky varují před vážnými důsledky. Heidi Altmanová z National Immigration Law Center prohlásila, že nucení migrantů k opuštění USA může mít „politické, morální a ekonomické dopady“, zejména pro sektory závislé na práci imigrantů, jako je zemědělství nebo stavebnictví. Naopak DHS obhajuje své kroky jako splnění slibu daného Donaldem Trumpem americkému lidu v souvislosti se zajištěním hranic a národní bezpečností.