Státní návladní Cyrus Vance ml. může slavit. Nejvyšší soud rozhodl, že účetní firma Mazars mu musí zpřístupnit dokumenty týkající se účetnictví bývalého prezidenta včetně jeho daňových přiznání z let 2011–2019. Pro orgány vyšetřující možné zločiny spojené s vyplacením peněz za mlčenlivost bývalé Trumpově milence jde o důležitý průlom. Veřejnost se ale k dokumentům nedostane a Trumpovi samotnému ani tato aféra nejspíš neuškodí.
Na Nejvyšší soud se obrátili exprezidentovi právníci s požadavkem, aby zrušil rozhodnutí nižších soudů, které už úřadům v New Yorku právo dokumenty prostudovat přiznaly. Ten ale rozhodl, že k tomu nevidí důvod, aniž by proti tomu vystoupil jediný z devíti členů soudu, včetně dvou soudců a jedné soudkyně nominovaných Trumpem.
Žádný z dokumentů se ale na veřejnost nedostane, protože pravidla pro zacházení s nimi v případě soudního procesu jsou dosti přísná. Jiná by byla situace, pokud by se daňová přiznání dostala do rukou sněmovního výboru, který o ně také usiluje. O tom ale soud v této chvíli nerozhodoval.
Trumpův problém
Pro bývalého prezidenta to představuje potenciálně závažný problém. Dost dlouho a urputně bojoval za to, aby se předmětné dokumenty vyšetřovatelům do rukou nedostaly. Pokud by se potvrdila byť jen část z toho, co tvrdí bývalý Trumpův právník Michael Cohen, pak by mohly odhalit závažné zločiny, za něž by prezidentské imunity zbavený Trump mohl jít do vězení.
To je ale zatím jenom spekulace. Bývalý prezident tvrdošíjně opakuje, že veškerá vyšetřování jeho osoby jsou jen politickým bojem a honem na čarodějnice. Většina republikánských voličů mu to věří, takže ztráty podpory se nejspíš obávat nemusí. Faktorem, který by na tom mohl něco změnit, je postoj zbytku Republikánské strany.
Kult osobnosti
Bez ohledu na názor na jednotlivé politické kroky bývalého prezidenta, které jistě mnozí konzervativci vítali, nelze jeho působení na Republikánskou stranu a konzervativní politiku vnímat jinak než negativně. Už když na nominačním sjezdu republikáni představovali svůj program na další čtyři roky, bylo zjevné, že jeho jediným bodem, či přesněji řečeno bohem, je právě osoba prezidenta.
Naším programem je cokoliv, co bude Trump prosazovat. To bylo ve zkratce poselství ideové konference konzervativní strany. Mnozí voliči, ale i politici Republikánské strany vyhlašují, že Trumpa dosadil na jeho místo Bůh, a soudě podle jejich bezvýhradné podpory tomu i upřímně věří. Tenhle náboženský zápal ale není zdravý.
Když Trump ještě jako uchazeč o republikánskou nominaci do voleb v roce 2016 žertoval, že by mohl někoho zavraždit za bílého dne uprostřed rušné 5. avenue a stejně by nepřišel o podporu voličů, znělo to jen jako nevkusný vtip. Bohužel to ale vypadá, že tomu tak skutečně je, a velký podíl viny nese právě Republikánská strana.
Ono to s tou vraždou totiž není tak úplně od věci. Po smrtícím útoku na Kapitol letos v lednu, při kterém zemřelo pět lidí a další desítky byly často i vážně zraněny, i příznivci bývalého prezidenta mezi republikány znejistěli. Jenže ten okamžik trval jen krátce a mezi republikány se nenašlo dost takových, kteří by jej chtěli využít k nastartování riskantního procesu detrumpizace.
Propásnutá příležitost
Lepší příležitost už ale nejspíš nedostanou. Z pohledu Trumpových fanoušků drobné aférky typu držhubného pro milenku nelegálně vyplaceného z volebních fondů jejich podporou nezamávají. Dokud se ostatní republikáni nerozhodnou začít místo trumpovských lží říkat svým voličům pravdu (jako například, že Joe Biden byl legitimně zvolen prezidentem a Trump prostě a jednoduše prohrál), nezmění se nic.
Nelze se zbavit Trumpa a dál dělat politiku po trumpovsku. Je to asi stejně nepředstavitelné jako ANO bez Babiše. Jenže zatímco ANO byl od začátku podnikatelský projekt na ovládnutí státních struktur ČR, Republikánská strana kdysi bývala organickou politickou silou a ideově nikoliv personálně definovanou stranou. Je ovšem otázka, zda a kdy se k tomu dokáže vrátit.