
Americký prezident Donald Trump FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v uplynulých dnech údajně diskutovala o možnostech, jak zajistit mírovou dohodu na Ukrajině. S odkazem na úředníky z prezidentova okolí tvrdí agentura Reuters, že k dohodě nedojde ani během několika nejbližších měsíců.
Jak agentura připomíná, prohlašoval Donald Trump ve své volební kampani, že mír na Ukrajině zajistí do čtyřiadvaceti hodin, po nástupu do funkce pak hovořil o realističtějším termínu uzavřít dohodu do dubna či května a během dalších měsíců pak dosáhnout definitivního mírového uspořádání.
V současné době je však podle úředníků z blízkého prezidentova okolí jasné, že žádného z těchto cílů dosaženo nebude, a zvyšuje se tak riziko vleklé války a nutnosti dále podporovat ukrajinské obránce ze strany Západu.
„Vysocí američtí představitelé si týdny soukromě stěžovali na způsob, jakým Kyjev vyjednává, a na to, co považují za odpor vůči dohodě s Washingtonem o nerostných surovinách a postupujícím mírovým jednáním. Ale v posledních dnech jsou úředníci stále více frustrovaní Moskvou, uvedly zdroje,“ komentuje agentura Reuters současné neustál se zvyšující požadavky Moskvy.
Reuters poznamenává, že po sériích rozhovorů, které se uskutečnily v posledních dnech, přiznávají jak představitelé Bílého domu, tak amerického ministerstva zahraničí, že Vladimir Putin „aktivně vystupuje proti snaze Washingtonu dosáhnout trvalé mírové dohody“. Americká administrativa tak nyní uvažuje, jakým ekonomickým a diplomatickým tlakem dotlačit Rusko k dohodě.
Putinovi nelze věřit
„Trump celé týdny říkal, že důvěřuje ruskému vládci a věří, že vůdce je oddán míru, ale v posledních dnech se Bílý dům začal obávat Putinových záměrů, uvedly zdroje, i když Trump nadále veřejně demonstruje své přesvědčení, že Putin chce válku ukončit,“ píše agentura Reuters, podle které ale není jasné, jaké konkrétní kroky může Donald Trump podniknout v tlaku na Moskvu. Jednou z možností, o které se uvažuje, je zavedení dalších cel a sankcí.
„Prezident Trump jasně řekl, že zváží uvalení sekundárních sankcí na veškerou ropu pocházející z Ruska, pokud to nemyslí vážně s dovedením tohoto konfliktu k mírovému řešení,“ řekl mluvčí Národní bezpečnostní rady James Hewitt.
Reuters připomíná, že náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v rozhovoru zveřejněném v úterý řekl, že Moskva nemůže přijmout americké návrhy na ukončení války v jejich současné podobě, protože neřeší problémy, o nichž se Kreml domnívá, že válku rozpoutaly.
Hlavně jsou však evropští i američtí zpravodajci a analytici přesvědčeni, že Putin nebude o míru skutečně vyjednávat „v dobré víře“, pokud bude věřit, že Rusko na bitevním poli vítězí.