Američtí diplomaté neustále vydávají v souvislosti s volbami po celém světě různá varování, zejména v zemích, kde není demokracie zcela bezpečná. Tuto roli teď ale poněkud podkopaly komentáře samotného amerického prezidenta.
Ve své analýze pro CNN píše James Griffiths: „Na tiskové konferenci pár hodin po půlnoci v Bílém domě Donald Trump sdělil svému rivalovi Joeu Bidenovi, že „veškeré hlasování musí skončit“, a bez důvodu obvinil demokraty z podvodu. I nadále tyto body opakoval na Twitteru, což vedlo platformu sociálních médií k označení několika jeho příspěvků za „sporné“ nebo „zavádějící“.
Griffiths píše, že již chaotické debaty a letošní nechutná kampaň zkazily obraz amerického demokratického systému v zámoří, ale pohled na amerického lídra otevřeně se snažícího delegitimizovat hlasování byl pro mnohé stále šokem. Jinde se kritici USA radují, protože už dlouho obviňují Washington z pokrytectví, pokud jde o demokratická práva.
„Ve středu německá ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová prohlásila, že USA čelí ‚velmi výbušné situaci‘ a možné krizi, přičemž veřejnoprávní televizi ZDF sdělila, že ‚o těchto volbách nebylo rozhodnuto … hlasy se stále sčítají (ale) bitva o legitimitu výsledku, ať už dopadne jakkoliv, začala‘.
Ve Velké Británii odmítl premiér Boris Johnson volby komentovat, ačkoli bývalý ministr zahraničí a zákonodárce Konzervativní strany Jeremy Hunt řekl BBC, že ‚obrovský spor o postup‘ by ‚vykouzlil úsměv na tváři lidem, jako jsou prezident Putin a prezident Si, kteří se podívají na své vlastní lidi a řeknou: ‚Nejste rádi, že tady z toho nepořádku nic nemáme?“ a to by byla naprostá katastrofa.‘“
USA po léta sledovaly stav demokracie ve světě a vysílaly do jiných zemí své pozorovatele, podporovaly demokratickou opozici a kritizovaly země za zmanipulování či podkopání voleb. „Tento význam jako morální autority bude dnes pravděpodobně v některých částech světa zpochybňován,“ píše Griffith. „Ruská státní televize RT po úterním hlasování označila USA za ‚omlácené a rozdělené‘, zatímco řada jejích komentátorů zdůraznila potenciální chaos, který by Trumpovy komentáře mohly rozpoutat, přičemž jeden napsal, že ‚aféra vykresluje chmurný obraz americké demokracie‘.
V Číně se údajné vady americké demokracie už dlouho využívají k podpoře vlastního autoritářského modelu Pekingu a zmatek a obavy z úterního hlasování se neliší.“
Komentátor uzavírá: „Prezident Ronald Reagan kdysi hovořil o tom, že USA jsou ‚majákem‘ pro ty, kdo usilují o svobodu a demokratická práva, a přestože toto tvrzení již dlouho čelí kritice – zejména vzhledem k Reaganově podpoře diktátorů během jeho funkčního období – zůstalo pro mnohé silným a povznášejícím poselstvím. Letošní volby však mohou tomuto poselství a s ním i důvěryhodnosti Washingtonu, když říká ostatním, jak by měla demokracie fungovat, způsobit trvalé škody.“