Záhy po volebním úspěchu Donalda Trumpa jeho tým zveřejnil některé informace o jím často v kampani zmiňovaném plánu na ukončení války na Ukrajině. O údajném plánu informoval list The Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje. Podle řady komentátorů se ukázalo, že Trump nenabízí nic nového a potenciálně funkčního, protože všechny tyto nápady už v minulosti zazněly a nezdá se, že by byly pro válčící strany přijatelné.
Plán připisovaný Trumpovým poradcům údajně zahrnuje zmrazení frontové linie a faktické vzdání se členství Ukrajiny v NATO. Úřad ukrajinského prezidenta vyjádřil o důvěryhodnosti pochybnosti.
„Obecně lze říci, že skutečné prezidentské plány se v novinách objevují jen zřídka. A ruských dezinformací je v tisku vždycky dost,“ uvedl ve čtvrtek prezidentův poradce Dmytro Lytvyn. Podle listu The Wall Street Journal, který se odvolává na vlastní zdroje, Trump zatím žádný mírový plán neschválil, nicméně jeho poradci mu prý doporučují, aby se zasadil o zastavení války na Ukrajině a vyvinul tlak na Ukrajinu, aby pozastavila své ambice na členství v NATO.
Někteří autoři ale považují citované myšlenky za autentické a hodnotí jejich obsah.
„Jak bylo předpovězeno, žádný ‚Trumpův plán‘ na ukončení ukrajinské války neexistuje. Slib ‚ukončit válku do jednoho dne‘ se samozřejmě hned po volbách ukázal být jen předvolebním podvodem, okázalou lží,“ píše například novinář Alexandr Něvzorov.
„Teprve nyní si Trumpovi ideologové začali cucat z prstu matné varianty ‚míru‘. Všechny ty návrhy jsou banální a primitivní, na internetu byly tisíckrát diskutovány už před rokem a dávno byly uznány za mrtvé fantazie. Věc si malovali zhruba následovně: Trump vydává velký americký řev – a u jeho nohou v póze zajíčků sedí Putin a Zelenskyj a ptají se ‚kde to máme podepsat?’“
Jenže podle Něvzorova se po volbách ukázalo, že „Trumpovo chraptění“ je nefunkční a na válčící strany nedělá velký dojem.
„Maniakální sadista Putin nemá v úmyslu zastavit okupaci a genocidu Ukrajiny a Ukrajinci okupantům nic nedají. Jejich taktika – ničení ruských orků v průmyslovém měřítku – funguje, i když za cenu vzdání se měst a vesnic v Donbasu. Ani jedna strana nemá důvod přestat. Trump riskuje, že bude označen za lháře ještě před svou inaugurací.“
Historik Lev Šlosberg upozorňuje, že Trump má ve svém druhém funkčním období zcela volné ruce. Brzy bude mít v rukou moc prezidenta, Senátu a Sněmovny reprezentantů a má navíc většinu soudců Nejvyššího soudu, které jmenoval v předchozím mandátu a jsou to republikáni. S tím jsou však spojená rizika opojení mocí a časem se narazí na nějaké hranice.
„Pro politika Trumpova formátu absolutní moc předurčuje absolutní rizika. Nyní je v euforii, ve stavu poloboha, oblíbence národa (je důležité si uvědomit, že ne celého). Vznáší se po obloze jako raketa Elona Muska. Iluze snadných řešení se postupně rozplyne a veřejnost si to začne uvědomovat. ‚Mír do 24 hodin‘ mezi Ruskem a Ukrajinou nastolen nebude. Všechny migranty vystěhovat nelze. Nemůžete postavit betonové zdi na všech hranicích země. Nemůžete umlčet opozici v podobě zraněných demokratů. Nemůžete umlčet neloajální tisk. Nemůžete říct soudům, aby drželi hubu, i když většina tamních soudců jsou republikáni a jmenovali jste je vy osobně,“ konstatuje Šlosberg.
Historik varuje před iluzemi. „Trump prodá, co uzná za vhodné prodat, a koupí, co uzná za vhodné koupit. Kromě toho, co se nekoupí a neprodá.“
Celkem panuje kolem možností, jak by mohla nová americká administrativa válku ukončit, dost nejasností.
Tři zdroje listu The Wallstreet Journal tvrdí, že jeden z Trumpových návrhů navrhuje, aby se Ukrajina zavázala nevstupovat do NATO po dobu nejméně 20 let výměnou za pokračující vojenskou podporu USA ukrajinským ozbrojeným silám. Návrh rovněž zahrnuje vytvoření demilitarizované zóny, ačkoli neupřesňuje, kdo by ji kontroloval.
Další plán, který údajně Trumpův tým zvažuje, zahrnuje zastavení dodávek amerických zbraní na Ukrajinu, dokud nebude souhlasit s diplomatickými jednáními s Ruskem, včetně rozhovorů o znovuzískání ztracených území.