KOMENTÁŘ / Donald Trump se stal prvním americkým prezidentem, který byl obviněn z trestného činu spáchaného v době, kdy byl ve funkci. Zároveň jsou věci, které mu žalobce Jack Smith klade za vinu, zdaleka nejzávažnějším porušením zákona, které se vyšetřovatelé budou snažit Trumpovi před soudem prokázat. Bez ohledu na to, zda se to podaří, je dobře, že žaloba celkem přesvědčivě dokumentuje, že útok na kapitol z ledna 2021 nebyl jen nějakou nahodilou výtržností, ale součástí plánu, jak zvrátit legitimní výsledek voleb. Ať už soud roli exprezidenta vyhodnotí jakkoliv, lze stěží popřít, že se tak jednalo o skutečný a závažný útok na samu podstatu demokracie, pokojné předání moci.
Mnozí republikáni se bývalého prezidenta celkem předvídatelně zastali. Jednou z výjimek byl Mike Pence, který měl hrát v plánu na udržení Trumpa u moci klíčovou roli. V roli předsedajícího schůze měl odmítnout uznat výsledky z těch států, v nichž Trump tvrdil, že Biden zvítězil podvodem. Pence, který byl tehdy viceprezidentem, to odmítl. Jeho šéf mu podle obžaloby řekl, že je příliš čestný. Dav zfanatizovaných Trumpových příznivců ho pak chtěl rovnou lynčovat.
Jak to bylo s volebními podvody
Zajímavě se k věci postavila nová hlavní tvář televize Fox Jesse Watters. Ten se ve svém primetimeovém pořad řečnicky zeptal, zda je tedy na čase před soudem podvody dokázat. V tom je ale právě ta potíž. Trumpův tým k tomu měl celou řadu příležitostí v roce 2020 a nejenom, že žádný soud nepřesvědčil, ale dokonce často jeho právníci výslovně řekli, že nic o podvodech, co změnily výsledek netvrdí.
Soudy už zkrátka celou věc řešily. Žádné rozsáhlé podvody, které by mohly ovlivnit výsledky voleb, nenašly. To samozřejmě Trumpovi nebrání případně přednést nové důkazy, které by jeho verzi potvrzovaly, ale konspirační teorie, kterými krmí své stoupence, mu stejně jako minule stačit nebudou.
Trump věděl, že prohrál
V obžalobě stojí, že si byl bývalý prezident vědom toho, že to, co říká na veřejnosti, jsou lži. Právě ve zpochybnění tohoto tvrzení pak může spočívat další linie jeho obhajoby. Jeho právníci se mohou snažit dokázat, že si prezident upřímně a skutečně myslel, že mu volby byly ukradeny. To mu možná může pomoci před soudem, ale pro další výkon funkce by to mělo být diskvalifikující tak jako tak.
Nejvíce šokující součástí obžaloby pak nejspíš je návrh Trumpova právníka Jeffreyho Clarka, že případné protesty proti tomu, že kongres odmítl uznat výsledky voleb, by mohla rozdrtit armáda. Clark je pravděpodobně jedním ze šesti osob, které se podle dokumentu s bývalým prezidentem spolčily, aby výsledky voleb zvrátily.
Další obvinění můžou přijít
Tito lidé zatím přímo obviněni nebyli a tak jejich jména dokument nezmiňuje. Je ale nasnadě, že to krom Clarka jsou třeba Rudy Giuliani a právnička Sydney Powellová. Vyšetřovatelé je zatím neobvinili, protože možná doufají, že je získají ke spolupráci. Je také možné, že někteří už spolupracují.
Obžaloba obsahuje komunikaci nejužšího okruhu Trumpových spolupracovníků. Celkem přesvědčivě ukazuje, jak byly jednotlivé kroky, jako třeba předání seznamů falešných volitelů kongresu, tlak na zákonodárce, úředníky ministerstva spravedlnosti a nakonec i útok na kapitol součástí uceleného plánu, jak udržet Trumpa u moci.
Tvář republikánské strany
O vině samozřejmě vždy musí rozhodnout soud. Nicméně už ty informace, které se dostaly díky obžalobě na veřejnost, by měly být pro každého politika jasnou stopkou. Republikánská strana se ale bohužel stala stranou, kde vládne Trumpův kult. Podle nedávného průzkumu se ho chystá v primárkách volit více než polovina voličů strany.
Dvě pětiny pak patří k tvrdému jádru, které by zjevně nepřesvědčil ani výrok soudu o vině. Oproti květnu se sice Trumpova obliba ve straně propadla o deset procentních bodů, ale pořád je nadpoloviční. Navíc při tolika protikandidátech mu k vítězství v primárkách může stačit i oněch zhruba 40 % voličů.
Druhé funkční období
Je tak smutným faktem, že pokud se nestane nic nepředvídatelného, tak do prezidentských voleb v příštím roce republikáni vyšlou člověka, který se ty minulé pokusil ukrást. Ve všeobecných volbách mu sice skandály jistě škodit budou, ale momentálně by byl podle průzkumu NYC a společnosti Sienna jejich souboj vyrovnaný.
O výsledku se navíc rozhodne v několika státech a podobně jako minule to bude dost těsné, i kdyby Biden znovu vyhrál o čtyři a půl procentní body celkově. Pokud k tomu přijde ještě ekonomické ochlazení, bude mít Trump jistou výhodu. Jeho druhé funkční období by přitom bylo vyřizováním účtů se všemi institucemi, které mu z jeho pohledu stojí v cestě. Následoval by rozvrat amerického systému.