
Staronový americký prezident Donald Trump (2025) FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Ruské a čínské zpravodajské služby dostaly pokyn, aby zintenzivnily nábor amerických federálních zaměstnanců pracujících v oblasti národní bezpečnosti, kteří byli propuštěni nebo jsou blízko propuštění. S odvoláním na čtyři zdroje obeznámené s americkými zpravodajskými službami to v neděli napsala televize CNN. Masivní škrty ve vládních agenturách, které Trumpův tým provedl s cílem ušetřit rozpočet, se dotkly mimo jiné CIA a ministerstva obrany.
Zpravodajské informace podle CNN naznačují, že zahraniční aktéři chtějí využít snahy Trumpovy administrativy hromadně propouštět napříč federálními úřady. Plán počátkem minolého týdne předložil Úřad pro personální řízení.
Rusko a Čína zaměřují své úsilí na nedávno propuštěné zaměstnance s bezpečnostní prověrkou a zaměstnance ve zkušební době, kterým hrozí propuštění a kteří mohou mít cenné informace o kritické infrastruktuře USA a životně důležitých vládních byrokratických aparátech, uvedly dva ze zdrojů americké televize. Další země již údajně zřídily náborové webové stránky a začaly se agresivně zaměřovat na federální zaměstnance na síti LinkedIn.
Dokument vypracovaný Námořní kriminální vyšetřovací službou dodává, že zpravodajská komunita s „vysokou jistotou“ vyhodnotila, že zahraniční protivníci se snaží rekrutovat federální zaměstnance a „využít“ plánů Trumpovy administrativy na hromadné propouštění, jak vyplývá z částečně redigované kopie, kterou má televize k dispozici.
Nejméně jedna zahraniční zpravodajská služba podle dokumentu nařídila svému agentovi, aby si vytvořil firemní profil na síti LinkedIn a zveřejnil inzerát s nabídkou práce a aby aktivně vyhledával federální zaměstnance, kteří uvádějí, že jsou „otevřeni nabídkám práce“.
Zahraniční aktéři si myslí, že zaměstnanci „jsou právě teď nejzranitelnější“, poznamenal další ze zdrojů. „Jsou bez práce, zahořklí z toho, že byli propuštěni, a tak dále.“
„Není třeba velké představivosti, aby člověk pochopil, že tito odložení federální pracovníci s bohatými institucionálními znalostmi představují pro zpravodajské služby našich konkurentů a protivníků ohromně atraktivní cíle,“ popsal pro CNN třetí zdroj obeznámený se situací.
Podle CNN se zdá, že zpravodajské informace potvrzují to, čeho se současní američtí představitelé dříve obávali jen hypoteticky. A sice, že hromadné propouštění by mohlo nabídnout bohatou příležitost k náboru zahraničních zpravodajských služeb, které by se mohly snažit využít finančně zranitelných nebo uražených bývalých zaměstnanců. Ministerstvo spravedlnosti v posledních letech obvinilo několik bývalých vojenských a zpravodajských úředníků z poskytování amerických zpravodajských informací Číně, dodala televize.
Masivní škrty ve vládních agenturách, které Trumpův tým provedl s cílem ušetřit rozpočet, se dotkly mimo jiné CIA a ministerstva obrany. Pentagon uvedl, že by mohlo být propuštěno více než pět tisíc zaměstnanců ve zkušební době, kteří jsou na svých pozicích rok nebo méně. CIA již propustila více než 20 zaměstnanců, jejichž pracovní místa souvisela s politikou „rozmanitost, rovnost a začlenění“.