V dubnu americký prezident Joe Biden podepsal zákon, který vyžaduje, aby čínská společnost ByteDance prodala do 19. ledna sociální síť TikTok. Pokud se tak nestane, bude platforma ve Spojených státech zakázána. Přestože tento krok podpořili jak republikáni, tak demokraté, nově zvolený prezident Donald Trump během kampaně vyjádřil nesouhlas a slíbil, že TikTok nikdy nezakáže. Jeho návrat do Bílého domu by tak mohl pro sociální síť znamenat šanci na záchranu.
Během prezidentské kampaně Trump několikrát slíbil, že platformu nehodlá zakazovat. V březnovém rozhovoru pro CNBC uznal obavy o národní bezpečnost a ochranu osobních údajů, ale také řekl, že aplikace má „mnoho dobrého a mnoho špatného“. Zákaz by podle něj pomohl „rivalské“ aplikaci Facebook.
Na začátku června si na TikToku založil vlastní účet. Na jednom z videí slíbil, že sociální síť „nikdy nezakáže“. „S TikTokem nic neuděláme, ale druhá strana ho zakáže, takže pokud se vám TikTok líbí, jděte a volte Trumpa,“ napsal v září na své sociální síti Truth s tím, že platformu hodlá zachránit.
Když byl prezidentem poprvé, jeho vztah k aplikaci byl výrazně odlišný. Považoval ji za hrozbu pro národní bezpečnost. V červenci 2020 například řekl, že ji ve Spojených státech zakáže a že by to mohl udělat ze dne na den. Podle NBC News se Trumpova rétorika začala měnit poté, co se v únoru setkal s miliardářem Jeffem Yassem, republikánským dárcem a velkým investorem do TikToku. Yassova firma Susquehanna International Group vlastní v ByteDance 15% podíl, zatímco Yass si ve společnosti udržuje 7% podíl, což podle stanice odpovídá zhruba 21 miliardám dolarů.
Zákon, který v dubnu podepsal Biden, dává společnosti ByteDance devět měsíců na prodej aplikace, tedy do 19. ledna, což je jeden den před Trumpovou inaugurací. Zároveň umožňuje tříměsíční prodloužení, pokud by prodej probíhal. To by znamenalo, že se proces prodlouží do Trumpova prezidentství.
Trumpův tým zatím neřekl, jak zvolený prezident plánuje svůj závazek „zachránit TikTok“ splnit, ale mluvčí Karoline Leavittová v prohlášení pro agenturu AP naznačila, že slib plánuje dodržet. „Americký lid znovu zvolil prezidenta Trumpa přesvědčivým náskokem, který mu dal mandát k realizaci slibů, jež dal během kampaně,“ řekla.
Pokud by zákaz platil, bylo by na ministerstvu spravedlnosti, aby ho vymáhalo a potrestalo případné porušení pokutami. AP s odkazem na experty uvedla, že generální prokurátor sice musí vyšetřit porušení, ale může se rozhodnout, že případ nepotáhne k soudu.
Trump by také mohl vydat příkaz ke zrušení zákazu, což by ale podle expertů nebylo zákonné, nebo by mohl naléhat na Kongres, aby zákon zrušil. Také by mohl s TikTokem zkusit vyjednat dohodu, aby platforma posílila ochranu uživatelů a poskytla americkým úřadům větší dohled nad jejím fungováním v USA.
Aplikaci TikTok, kterou vlastní čínská společnost ByteDance, ve Spojených státech používá 170 milionů Američanů. Země se na celkových tržbách TikToku loni podílela asi 25 procenty.
Zákon je reakcí na rozšířené obavy mezi americkými zákonodárci, že by Čína mohla získat přístup k datům občanů nebo používat aplikaci ke sledování. Před TikTokem dříve varovaly i americké tajné služby. Firma ByteDance se už dříve nechala slyšet, že platformu prodávat nehodlá, a brání se proti zákazu soudní cestou.