Zvláštní komise amerického Kongresu, která vyšetřuje násilnosti v Kapitolu z 6. ledna, při nichž zahynulo několik lidí, se v úterý jednohlasně shodla, že bývalý poradce exprezidenta USA Donalda Trumpa Steve Bannon pohrdá Kongresem. Tomu tak v případě, že se s názorem ztotožní většina zákonodárců, hrozí dokonce i trestní stíhání a potenciálně až roční vězení.
Celá dolní komora Kongresu by o tom, zda Bannon opravdu ignorováním předvolání a odmítnutím svědčit pohrdal zvláštní komisí a Kongresem jako takovým, měla hlasovat už během čtvrtka. Pokud návrh získá podporu, bude vše postoupeno ministerstvu spravedlnosti, které bude mít poslední slovo ve vznesení případných obvinění vůči Trumpovu exporadci. Tomu pak podle BBC hrozí nejen pokuta, ale potenciálně i roční pobyt za mřížemi.
Bannon, který byl v minulosti Trumpovým hlavním stratégem, se k úternímu hlasování devítičlenné zvláštní komise veřejně nijak nevyjádřil. Na tom, že Bannon Kongresem pohrdá, se shodli všichni členové výboru, v němž je sedm demokratů a dva republikáni. Je možné, že Bannon před komisi nepředstoupil kvůli výzvě svého někdejšího chlebodárce – Donald Trump totiž na své spolupracovníky naléhá, aby požadavky kongresového výboru nebrali v potaz, odvolává se přitom na prezidentská privilegia. V pondělí dokonce podal žalobu, kterou chce zablokovat požadavek zákonodárců na získání záznamů z amerického národního archivu. Administrativa Trumpova nástupce Joea Bidena ovšem odmítá, že by Trump ještě měl na nějaká privilegia vůbec nárok.
„Pan Bannon by si měl uvědomit, že se nemůže vyhýbat předvolání od Kongresu a že budeme jednat rychle. A že využijeme všechny dostupné nástroje k tomu, abychom prosadili zákon a získali jeho svědectví,“ nechala se slyšet členka zvláštní vyšetřovací komise Elaine Luria. „Je ostuda, že nás Bannon dostal do této pozice. Ale my nebereme ne jako odpověď,“ uvedl podle CNN předseda zvláštní vyšetřovací komise Bennie Thompson.
Úkolem komise je objasnit události z 6. ledna, kdy ve Washingtonu D.C. do Kapitolu, který je sídlem obou komor Kongresu, vtrhl dav přívrženců poraženého Donalda Trumpa, aby znemožnil oficiální uznání Joea Bidena vítězem podzimních prezidentských voleb. Při násilnostech několik lidí zemřelo, další utrpěli zranění. Kvůli podílu na nepokojích už americké úřady stíhají bezmála 700 lidí.