KOMENTÁŘ / Zvolený americký prezident začal okamžitě sestavovat svůj kabinet. Naděje, že jeho druhé funkční období bude podobné tomu prvnímu, výrazně poklesly. Donald Trump se chce obklopit lidmi, jejichž hlavní devízou je naprostá oddanost jemu osobně i jeho politické agendě. Navíc volá potom, aby nemuseli projít schvalováním v Senátu. Jeho administrativa zatím působí dojmem nesourodého výběru těch, které spojuje krom Trumpa už jen odpor k institucím, jež mají vést.
Největší pozornost vzbudil i u nás Elon Musk. Ten má spolu s neúspěšným uchazečem o republikánskou nominaci Vivekem Ramaswamym vést úřad pro zefektivnění fungování vlády. Nejbohatší muž světa se holedbá, že z amerického rozpočtu ročně ušetří dva biliony dolarů. Nemandatorní výdaje přitom dohromady tvoří jen něco přes 1,5 bilionu a více než polovina z toho jsou výdaje na obranu.
Škrty motorovou pilou
Ramaswamy se zase před volbami chlubil, že by dokázal snížit počet zaměstnanců federální vlády na čtvrtinu. Docílit toho chce mimo jiné úplným zrušením několika vládních úřadů včetně třeba ministerstva školství a FBI. Ovšem i kdyby se mu to nakrásně podařilo, tak stejně přes 70 procent federálních zaměstnanců pracuje v agenturách spojených s obranou či národní bezpečností.
Musk zase chce, aby lidé na internetu navrhovali, které vládní programy a úřady se mají zrušit. Chce z toho udělat svého druhu soutěž. To je geniální nápad s ohledem na to, že třetina Američanů neví, že Affordable Care Act a Obamacare jsou dvě označení jedné a té samé věci. Jde přitom o zdravotnictví, které se mnoha lidí osobně dotýká. Musk uznává, že jeho škrty způsobí dočasně problémy. Mají být ale výhodné z dlouhodobého hlediska.
Kennedy a Gabbardová, bývalí demokraté
Na pozici ministra zdravotnictví si Trump vyhral Roberta Kennedyho mladšího. To není překvapení, protože to sliboval už v kampani. Přesto je to další jemně řečeno neortodoxní kandidát. Kennedy šířil v minulosti nesmysly o tom, že vakcíny jsou příčinou autismu a covid je etnicky zacílený tak, aby neškodil Židům. Když už má nějaký rozumný plán, jako třeba větší dohled nad potravinářským průmyslem, naráží na to, že jeho vládní kolegové Musk a Ramaswamy chtějí už tak personálně oslabené regulatorní úřady vykuchat úplně.
Kennedy by se ve vládě mohl setkat s další bývalou demokratickou političkou Tulsi Gabbardovou. Ta proslula návštěvou u Bašára Assada v roce 2017. Také z vypuknutí války na Ukrajině v souladu s ruskou propagandu viní Spojené státy. Je proti snaze Japonska zvýšit výdaje na obranu ve světle rostoucí čínské agresivity. Vrcholem ironie je, že má být šéfkou tajných služeb.
Provokatér Matt Gaetz
Ministrem spravedlnosti se má stát bývalý člen sněmovny za Floridu Matt Gaetz. Ten sice vystudoval práva, ale podle všeho zastupoval za celou svou kariéru před soudem pouhých sedm případů. Jeho největší zkušenost s federálním právem je vyšetřování, které proti němu vedlo právě ministerstvo spravedlnosti ve věci kuplířství.
Obvinění sice vzneseno nebylo, ale Gaetze dál vyšetřovala bipartijní etická komise sněmovny. Vzhledem k tomu, že už není členem Sněmovny reprezentantů, tak její zpráva nebude automaticky zveřejněna, ale komise to může udělat i tak. Proti se už postavil předseda sněmovny a Trumpův spojenec Mike Johnson. Vyšetřování stranou, Gaetz je extrémně nezkušeným kandidátem, jehož jedinou devizou je oddanost Trumpovi.
Schvalování bez grilování
Právě Gaetz a Gabbardová vzbudili rozporuplné reakce i mezi republikány. Minimálně čtyři senátoři a senátorky už veřejně vyjádřili pochyby o tom, že je vhodným kandidátem. Trump ale pořád doufá, že by se mu mohlo přesvědčit republikány v Senátu, aby se vzdali své role a umožnili mu administrativu jmenovat pomocí instrumentu, který se používá v případě nouze, když zrovna Senát nezasedá.
I to zapadá do Trumpova pojetí exekutivní moci jako téměř neomezené. V týmu lidí, které si k sobě vybral, není jediný, kdo by mu v tomto ohledu oponoval. Po rozsudku Nejvyššího soudu, který dal prezidentovi téměř absolutní trestní imunitu na činy spojené s výkonem funkce, jde o další snahy republikánů ničit pojistky a protiváhy, které mají zabránit kumulaci moci. Řeči o fašismu jsou stále ještě přehnané, ale snaha vychýlit systém směrem k téměř neomezené prezidentské moci je zjevná.