
Finský prezident Alexander Stubb jednal s Donaldem Trumpem mimo jiné o modernizaci ledoborců. FOTO: FORUM 24 / Wikimedia Commons / Kynnap / CC BY 4.0 / Ninaras / CC BY 4.0 / CC BY-SA 2.0
FOTO: FORUM 24 / Wikimedia Commons / Kynnap / CC BY 4.0 / Ninaras / CC BY 4.0 / CC BY-SA 2.0

Za zvláštního vyslance Evropy pro Trumpa nebo také za jeho našeptávače označil ve svém pondělním souhrnu zpravodajský web Politico finského prezidenta Alexandra Stubba, který si o uplynulém víkendu zahrál se svým americkým protějškem golf na Floridě.
Po jejich setkání se Trump poprvé rozhořčeně vyjádřil o ruském vůdci Vladimiru Putinovi, z čehož Politico usoudil, že Stubb je zatím jediným evropským politikem, kterému se Trumpa podařilo v tomto smyslu ovlivnit. Stubba pochválil také za to, že dokázal jasně říci, že Finsko neochvějně podporuje Ukrajinu, aniž by Trumpa podráždil.
Ačkoli americký prezident na sociální síti Truth Social svého hosta chválil, že je dobrý golfista, Stubb má v rukávu daleko větší trumf než hráčské dovednosti. Jak již na začátku března uvedla finská televize Yle, jsou to ledoborce z Finska, které hrají důležitou roli v současném souboji velmocí o Arktidu. A při Stubbově návštěvě na Floridě na ně přirozeně přišla řeč.
„Prezident Stubb a já se těšíme na posílení partnerství mezi Spojenými státy a Finskem, což zahrnuje nákup a vývoj velkého počtu velmi potřebných ledoborců pro USA,“ informoval americký prezident. Ledoborce podle něj zajistí mír a mezinárodní bezpečnost „pro naše země i pro celý svět“.
Spojené státy podle dřívějších informací agentury Reuters, která se loni odvolávala na zdroje z administrativy bývalého amerického prezidenta Joea Bidena, si chtějí v příštích deseti letech pořídit 70 až 90 ledoborců.
„Finsko odvedlo prvotřídní práci a etablovalo se jako jedno z předních odborných center v oblasti navrhování a konstrukce těchto plavidel,“ řekl televizi Yle Alexander Dalziel, vedoucí pracovník kanadského think tanku Macdonald-Laurier Institute, který má více než 20 let zkušeností s řešením bezpečnostních otázek v kanadské vládě.
Finské ledoborce podle něj hrají důležitou roli v bezpečnostní politice a otázkách souvisejících s Arktidou. „Jedná se o složitá plavidla, která vyžadují velmi specializované dovednosti. Finsko má věci, které Kanada a USA potřebují, pokud jde o schopnost tyto lodě navrhnout a skutečně spustit na vodu,“ uvedl Dalziel.
Právě Finsko, USA a Kanada podepsaly loni dohodu o spolupráci při vývoji arktických ledoborců. „Velmoci se připravují na soupeření o přírodní zdroje, které se v Arktidě nacházejí, včetně klíčových minerálů potřebných pro výrobu všeho možného od solárních panelů a baterií až po vojenské vybavení,“ vysvětlil expert.
Americká flotila ledoborců musí být podle něj modernizována, aby v Arktidě udržela krok s Ruskem a Čínou, které do této oblasti vkládají velké prostředky. Rusko má v současnosti osm aktivních těžkých ledoborců s jaderným pohonem a několik desítek dalších typů ledoborců, které může provozovat na severu.
A Čína není o mnoho pozadu. „Čína, přední světový stavitel lodí, projevuje o Arktidu také stále větší zájem. Jejich flotila ledoborců má nyní čtyři lodě a má ambice postavit další,“ řekl Dalziel.