
Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj FOTO: Kancelář prezidenta Ukrajiny / se souhlasem
FOTO: Kancelář prezidenta Ukrajiny / se souhlasem

NÁZOR / Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle všeho neakceptoval některé podmínky, které vypracovaly americký a ruský vyjednávací tým. Zatímco ze strany Trumpa lze očekávat další tirádu o nevděčných Ukrajincích, rozhodnutí Zelenského je logické a prokazuje, že mu zbyl alespoň elementární pud sebezáchovy. Přijetí Trumpova míru by totiž znamenalo katastrofu pro Ukrajinu. Výhodné je jen pro USA a pro Rusko.
Ukrajina patrně odmítla rusko-americký návrh míru. Není divu. Jeho podmínky jsou totiž pro ni enormně nevýhodné.
Prvním zmiňovaným bodem dohody je uznání okupovaného Krymu jako součásti Ruské federace, a to minimálně ze strany USA. Pomiňme teď, že to poskytne bianco šek jakékoli zemi vpadnout vojensky na území jiného státu, zinscenovat tam referendum a následně ho prohlásit za vlastní. Z Krymu uprchla početná populace Ukrajinců i Krymských Tatarů, kteří ztratili domov. Další čelí na okupovaných územích tvrdé perzekuci. Není divu, že je pro ukrajinský stát a ústavu nemyslitelné vydat své lidi agresorovi. Ztratily by tak totiž smysl existence. Přestaly by chránit své vlastní občany.
Ukrajina by přijetím Trumpovy nabídky také ztratila možnost vstupu do NATO, což by znamenalo ohromnou morální ránu nejen pro ukrajinskou armádu, která předvedla svou efektivitu, když fakticky zastavila ruský nápor na svou zemi a z části obsazených území Rusy i vyhnala. Pokud bezpečnost Ukrajiny podle smlouvy nebude garantovat Severoatlantická aliance, zbývá otázka, kdo poskytne bezpečnostní záruky, že se válka již nebude opakovat. Má to prý být skupina evropských zemí a dalších ochotných bez jasné podpory USA. Představa, že by zhruba 20 tisíc britských a francouzských vojáků hluboko v zázemí Ukrajiny cokoli změnilo na bojišti s více než milionem po zuby vyzbrojených vojáků, je ale naprosto iluzorní. Nabídka je v této oblasti zcela vágní.
Rusko by podle dohody mělo vyklidit malá území na východě Charkovské oblasti, patrně u vesnice Lypci a města Vovčansk, které je naprosto zdevastované a neobyvatelné. Ukrajina by prý také získala možnost říční plavby po Dněpru. Jde o kosmetické územní ústupky, jež doplňuje snaha Američanů ovládnout záporožskou jadernou elektrárnu a profitovat na dodávkách pro obě strany. Otázku potrestání ruských válečných zločinů návrh pochopitelně rovněž nijak neřeší. Amerika ostatně poté, co Trump nechal rozpustit specializovaný tým na jejich vyšetřování, také ne.
Za ústupek Ruska má být považována ochota akceptovat zmrazení bojové linie a neusilovat o dobytí zbytku čtyř ukrajinských oblastí, které plně nekontroluje. Pro Rusko je to výhodné. Nemá prostředky na to, aby provedlo vylodění přes Dněpr a pokusilo se obsadit Chersonskou oblast, nemá dost sil ani na to, aby prolomilo ukrajinskou obranu v Záporožské oblasti, jak o tom svědčí i zoufalé a stále krvavější pokusy o mechanizované útoky za pomoci zbytků techniky, které se mu ještě daří nashromáždit. Stagnující fronta v Doněcké oblasti a diskutabilní úspěchy za cenu enormních ztrát v luhanském pohraničí jsou toho dalším dokladem. Příměří bude pro Rusko vítaná příležitost znovu nahromadit potřebné síly.
Půjde samozřejmě o příměří dočasné. Rusko obnoví vojenské operace v horizontu několika let, v závislosti na schopnostech znovu nahromadit zejména těžkou vojenskou techniku. Její obnovu podpoří zrušení amerických sankcí vůči Rusku, které má být součástí dohody. Ukrajinci, kteří podle svých slov bojují i za to, aby „jejich děti nemusely“, tak budou žít s vědomím rostoucí pravděpodobnosti další ruské válečné agrese a ve strachu, že se Putin dříve či později rozhodne dokončit to, co začal.
Za další ústupek Ruska má být pokládáno to, že Ukrajina nebude muset odzbrojit. Ani to však není zcela pravda. Jakmile dojde k přerušení konfliktu a bude zrušen válečný stav, opustí řady tamní armády zřejmě až stovky tisíc mobilizovaných vojáků. Oslabená armáda tak nebude schopna příští ruský nápor obnovenými silami zastavit. Další kolo takové války se může znovu odehrávat na předměstích Kyjeva. Ukrajina nemá potenciál k tomu, aby po demobilizaci zopakovala tři roky odhodlané obrany podobné té nynější. Po vyčerpané zemi to ani nikdo nemůže chtít.
Co tedy nabízí Trumpův plán zemi, která heroicky obstála proti násobně silnějšímu nepříteli a jasně ukázala, co je putinovské Rusko zač? Děravou dohodu, ze které nezíská takřka nic, zatímco Rusko z ní vyjde silnější. Ponížení ze strany NATO a přesvědčení, že pokud dojde k příští válce s Ruskem, nejspíš ji drtivě prohraje. Zřejmý pardon pro vrahy, kteří zabíjeli a znásilňovali muže, ženy a děti. Oslabení obranyschopnosti, žádné reparace za obrovské hospodářské ztráty, legalizaci okupace Krymu a další várku nejasných slibů Západu bez záruk a konkrétních termínů. Trumpův „deal“ nabízí zkrátka poněkud zavánějícího Putinova trojského koně, a to se vším všudy. No, nekupte ho, když je to tak výhodné!