Bývalý poradce Donalda Trumpa Steve Bannon údajně připravoval odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina na televizní rozhovor. Epstein měl zapůsobit co nejlepším dojmem. Tvrdí to Michael Wolff ve své nové knize, o níž jako první informoval Ben Smith z deníku The New York Times.
Zprávy z různých médií shrnuje web Salon.com. Podle Wolffovy připravované knihy „Too Famous“ (Příliš slavní) Bannon v roce 2019 vedl s Epsteinem více než tucet hodin cvičných rozhovorů, jejichž cílem bylo, aby Epstein před rozhovorem, k němuž nakonec nedošlo, vypadal méně „děsivě“. Wolff je známý především díky své nedávné trilogii knih o Trumpově administrativě „Oheň a hněv“, „Obléhání“ a „Sesuv půdy“.
Bannon vedl první kampaň bývalého prezidenta Donalda Trumpa a krátce působil jako jeho hlavní stratég v Bílém domě, než byl propuštěn. Podle Wolffa Epsteina k rozhovoru pro pořad „60 minut“ vybízel a natočil s ním více než 15 hodin cvičných rozhovorů ve svém sídle na Manhattanu. Bannon mu dával rady, například ho nabádal, aby se nedíval do kamery, aby nepůsobil „hloupě“ a a nevykládal své rasistické teorie o černoších. Bannon údajně Epsteinovi také řekl, aby se „držel svého tvrzení, že není pedofil“.
„Jste poutavý, nevyhrožujete, jste přirozený, přátelský, vůbec nevypadáte strašidelně, jste sympatická postava,“ řekl Bannon Epsteinovi ke konci sezení podle přepisů rozhovorů, které Wolff získal.
Bannon deníku Times potvrdil, že Epsteina k rozhovoru pro pořad „60 minut“ vybízel a že se zesnulým finančníkem natočil více než 15 hodin záznamů rozhovorů, ale trval na tom, že „nikdy nikoho necvičil“. Listu Times řekl, že rozhovory nahrál pro „předem neohlášený osmi až desetihodinový dokument“, který měl ukázat, jak Epsteinovy „zvrácenosti a zvrhlosti vůči mladým ženám byly součástí života, který byl systematicky podporován, povzbuzován a odměňován globálním establishmentem, který se živil jeho penězi a vlivem“.
Není jasné, jak Wolff přepisy získal, ačkoli autor listu Times řekl, že Epstein chtěl, aby o něm napsal knihu. Také se neví, jak se Bannon a Epstein dali dohromady.
„Epstein, milionář a finančník, který se pravidelně stýkal s bohatými podnikateli, akademiky a dokonce i bývalými prezidenty, byl o několik měsíců později zatčen kvůli federálnímu obvinění z obchodování s dětmi za účelem sexuálního zneužívání. Již dříve se přiznal k navádění osoby mladší 18 let k prostituci v rámci kontroverzní a pozoruhodně mírné dohody o přiznání viny, na níž se podíleli nechvalně proslulí advokáti Alan Dershowitz a Ken Starr a budoucí Trumpův ministr práce Alex Acosta, který nakonec po zveřejnění nových podrobností o Epsteinově dohodě rezignoval. Epstein později zemřel sebevraždou ve vězeňské cele na Manhattanu, kde čekal na soud. Jeho údajná komplicka Ghislaine Maxwellová se přiznala k obvinění, že pro něj verbovala a připravovala nezletilé dívky k sexuálnímu zneužívání a někdy se na zneužívání podílela,“ píše Salon.com.
Wolff, který pravidelně píše o zhrzených mocných osobnostech, má sám rozsáhlé vazby na Epsteina. V roce 2003 deník Times informoval, že Wolff organizoval nabídku na koupi časopisu New York s investory, mezi nimiž byl Epstein a také zneuznaný hollywoodský magnát Harvey Weinstein. Wolff se později nadále stýkal s Epsteinem v jeho kanceláři, uvedl New York v roce 2007. Wolff tehdy listu řekl, že se s Epsteinem poprvé setkal koncem 90. let, a vzpomínal, jak milionáře sledovaly „tři dospívající dívky“, které „nebyly jeho dcery“. Ve skutečnosti se zdá, že Wolff Epsteina sám trénoval, když milionář poprvé čelil obvinění před svým přiznáním viny v roce 2005.
„S těmi dívkami se nikdy netajil,“ řekl Wolff v rozhovoru pro New York. „V jednu chvíli, když začaly jeho potíže, se mnou mluvil a řekl: ‚Co na to říct, mám rád mladé dívky. Řekl jsem mu: ‚Možná bys měl říct: ‚Mám rád mladé ženy‘.“