
Donald Trump FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0
FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

KOMENTÁŘ / Projev nového prezidenta Donalda Trumpa před oběma komorami Kongresu nakonec nebyl tak významný, jak se očekávalo. V podstatě neřekl nic nového. Hodně opakoval témata z kampaně. Hodně lhal a zveličoval. O zahraniční politice nemluvil skoro vůbec. Zopakoval, že Spojené státy si vezmou zpátky Panamský průplav a také připojí Grónsko a to „buď, jak buď“. Těžištěm ale byla domácí politika. Trump se dostal k moci především kvůli zvýšení životních nákladů, což je něco, co trápí i Českou republiku. A i u nás jsou politici, kteří ho chtějí využít k vítězství ve volbách a ne náhodou se k Trumpovi hlásili. Trumpův projev je v tomto ohledu dobrou ukázkou toho, co by nás mohlo čekat.
Klasickým aspektem prezidentova projevu bylo, že samozřejmě všechno, co dělá on, musí být nejlepší. Sebevědomě tak prohlásil, že jeho administrativa dokázala více za 43 dní než většina těch minulých za čtyři, nebo i osm let. Ekonomika v jeho prvním funkčním období byla nejlepší v dějinách země. Američané rekordně věří v budoucnost a optimismus malých podnikatelů je také nejvyšší, co kdy byl. Deportace probíhají rekordním tempem. Počet zadržených na jižní hranici je naopak nejnižší, co kdy byl. Asi nepřekvapí, že nic z toho není pravda. Stejně jako není pravda, že USA vyplácejí důchody lidem ve věku přes 140 let. Přestaňme tomu říkat zveličování. Jsou to prostě lži.
Zlatý věk Ameriky jen na papíře
Donald Trump v podstatě vzal svůj inaugurační projev a pokusil se publikum přesvědčit, že drtivou většinu svých slibů už splnil. Je to ovšem politika dojmů a iluzí. Počet deportací za první měsíc jeho vlády je o 20 tisíc nižší, než byl průměr za čtyři roky Bidenovy administrativy. Počet zadržených na jižní hranici skutečně klesl, ale nikoliv na nejnižší číslo v dějinách, ale jen na nejnižší číslo od roku 2000. Navíc sestupný trend začal ještě za Bidena.
Ani v ekonomice to není tak, jak Trump říká. Federální banka v St. Louis odhaduje, že americký HDP v prvním čtvrtletí tohoto roku může spadnout až o bezmála tři procenta. Důvěra spotřebitelů v lednu a únoru poklesla nejvíce od srpna 2021, kdy zemi zachvátila panika z rapidně rostoucí inflace. Na vině je opět se zvyšující inflace a obava z cel. Zpráva o zaměstnanosti za leden byla o něco horší, než se čekalo.
Prezident teprve nastoupil, takže na normálních okolností by bylo samozřejmě nefér mu dávat všechny tyto věci za vinu. Jenže pokud se chvástá tím, co všechno dokázal, a lže u toho, tak je mu to dávat za vinu naprosto přípustné. Vlastně všechny úspěchy, o kterých Trump mluvil, jsou přinejlepším iluzorní a přinejhorším smyšlené. Tak to u populistů chodí.
Zahraniční politika v pozadí
Spekulovalo se, že vzhledem k vyhrocenému výstupu v Oválné pracovně s prezidentem Ukrajiny bude k podstatným tématům patřit i zahraniční politika. K té se ale Trump skoro nevyjadřoval. Zopakoval, že chce na Ukrajině dosáhnout co nejrychleji míru. Nerozpýtlil však nijak obavy, že kvůli tomu bude více tlačit na Kyjev než na Moskvu.
Mrazivá byla jeho slova o Grónsku, kdy Gróňanům napřed nabídl dobrovolné připojení k USA, aby posléze pronesl, že Spojené státy toto území získají tak, či tak. V minulosti také odmítl vyloučit použití síly k dosažení tohoto cíle. Takový postoj je pro Evropu přímým ohrožením její bezpečnosti.
Donald Trump v kampani sliboval mnoho věcí, u kterých si asi každý soudný člověk musel říkat, že je půjde jen těžko splnit. Mluvil o tom, že hned první den rychle sníží ceny potravin a životní náklady obecně. Válku na Ukrajině chtěl ukončit ještě před nástupem do funkce. Mnozí voliči mu uvěřili. Možná ne doslovně, že to nastane ihned, ale jistě v tom, že s těmito věcmi rychle pohne.
Reálné výsledky tomu zatím zdaleka neodpovídají. Trump se tak obrací k osvědčenému lhaní, aby voliče přesvědčil. Ne, Amerika nezažívá renesanci. Naopak nejspíš směřuje k recesi. Ne, inflace se nesnižuje. Naopak v lednu zrychlila a cla ji mohou vyhnat ještě výš. Je potřeba neustále poukazovat na to, že populisté žádná zázračná řešení nemají, jak se teď ukazuje v USA. Platí to o inflaci i o míru na Ukrajině.