Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit spolupráci Spojených států se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) představuje riziko pro globální zdraví, varují představitelé společenství lékařů, pediatrů a praktických lékařů. Ztráta fondů podle nich negativně ovlivní nejen boj s pandemií nemoci COVID-19, ale například zpomalí vývoj důležitých preventivních vakcín proti smrtelným chorobám.
Spojené státy tradičně patřily k nejvýznamnějším přispěvatelům Světové zdravotnické organizace. V uplynulých deseti letech se na jejím rozpočtu podílely v průměru 360 miliony dolarů ročně. Prezident Donald Trump finální rozhodnutí o rozvázání spolupráce mezi USA a WHO oznámil v pátek na mimořádně svolané tiskové konferenci v Bílém domě.
„Rozhodnutí Trumpovy vlády ukončit financování WHO závažně ohrožuje děti z celého světa během tohoto nevídaného stavu globální zdravotní nouze. Rozhodnutí o zastavení příspěvků představuje riziko prudkého nárůstu množství případů dětské obrny a dětských obětí malárie a zpomalí vývoj a distribuci život zachraňujících vakcín,“ uvedl v prohlášení ředitel Americké pediatrické akademie Mark Del Monte. Jménem akademie také urgoval vládu, aby své rozhodnutí přehodnotila.
Podle prezidentky Americké lékařské asociace Patrice Harrisové neposlouží Trumpovo páteční rozhodnutí „žádnému logickému účelu“. V oficiálním prohlášení řekla: „Tento nesmyslný čin bude mít významné a škodlivé následky teď i dávno po tomto nebezpečném rozhodnutí. Zejména vzhledem k tomu, že WHO vede celosvětový vývoj vakcíny a léků proti pandemii nemoci COVID-19.“
Bývalý vedoucí amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí Thomas Frieden uvedl: „Pomohli jsme WHO vytvořit. Jsme její součástí. Je provázána s celým světem a otočit se zády k WHO způsobí, že bude u nás i ve světě méně bezpečno.“
Trump příspěvky organizaci pozastavil už v půlce dubna a své rozhodnutí odůvodnil tím, že WHO podle něj tutlala informace o šíření viru a nezvládla situaci. Úplným zastavením financování pohrozil minulý týden a po šéfovi WHO Tedrosu Adhanomu Ghebreyesusovi požadoval prokázání nestrannosti organizace vůči Číně. WHO podle něj ukázala „znepokojující nedostatek nezávislosti“ na Pekingu. Čína prý neposkytla WHO dostatek informací o koronaviru a donutila tak organizaci k tomu, aby o závažnosti situace klamala celý svět. Vláda peníze původně určené pro WHO věnuje na jiné globální zdravotnické účely.