
Staronový americký prezident Donald Trump (2025) FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa má na krku další průšvih. Členové Rady pro národní bezpečnost, včetně poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Michaela Waltze, vyřizovali vládní záležitosti prostřednictvím osobních e-mailů od společnosti Google. Jde tak o druhou podobnou kauzu. Už dříve americký časopis The Atlantic napsal, že Trumpův tým koordinoval údery na jemenské povstalecké hnutí Húsíů v aplikaci Signal.
Používání e-mailu od společnosti Google je mnohem méně bezpečný způsob komunikace než šifrovaná aplikace pro zasílání zpráv Signal, podotkl deník The Washington Post. Podle něj jde o nejnovější příklad pochybných postupů v oblasti zabezpečení dat ze strany vrcholných představitelů národní bezpečnosti.
Podle e-mailů, které prověřil deník The Washington Post, používal Waltzův vysoký poradce komerční e-mailovou službu pro technické konverzace s kolegy z jiných vládních agentur, které se týkaly citlivých vojenských pozic a výkonných zbraňových systémů souvisejících s probíhajícím konfliktem v Jemenu.
Trumpův poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz si na svůj osobní e-mail nechával posílat méně citlivé, ale potenciálně zneužitelné informace, jako je jeho rozvrh a další pracovní dokumenty, řekli úředníci, kteří stejně jako ostatní hovořili pod podmínkou anonymity, americkému deníku.
Šéfredaktor časopisu The Atlantic Jeffrey Goldberg už minulý týden napsal, že byl 13. března nedopatřením pozván do chatovací skupiny v aplikaci pro zasílání zpráv Signal. V této skupině poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz pověřil svého zástupce Alexe Wonga vytvořením týmu s cílem koordinovat útoky USA na Húsíe.
Podle vysokého úředníka americké administrativy Waltz vytvořil a vedl další chaty na Signálu se členy kabinetu o citlivých tématech, včetně Somálska a ruské války na Ukrajině.
Podle deníku The Wall Street Journal kvůli kauze Signalgate čelí ztrátě podpory uvnitř Bílého domu. Waltz ztratil vliv na prezidenta a přízeň vysoce postavených poradců uvnitř Bílého domu, i když mu Donald Trump veřejně vyjadřuje podporu, napsal americký deník s odvoláním na své zdroje z řad amerických činitelů.
V očích republikánského prezidenta nebylo Waltzovým největším prohřeškem podle zdrojů založení chatu v aplikaci Signal pro koordinaci úderů na jemenské povstalecké hnutí Húsíů, ale to, že měl v telefonu číslo šéfredaktora časopisu The Atlantic Jeffreyho Goldberga a nechtěně ho do konverzace přidal.
Trumpův hněv se minulý týden promítl do řady soukromých rozhovorů, včetně telefonátů se spojenci. V nich prezident Waltzovi hrubě vyčítal první velkou krizi své administrativy, která byla spojena s národní bezpečností.
Ve čtvrtek však Trump Waltzovi na osobní schůzce oznámil, že si Waltz své místo udrží. Prezident nechtěl propuštěním Waltze nahrát médiím a demokratům, čímž by přiznal pochybení, tvrdí zdroje blízké Trumpovi. Jeden ze zdrojů The Wall Street Journal sdělil, že kdyby se zpráva o chatu v aplikaci Signal objevila nejprve v konzervativním médiu, jako je portál Breitbart, Trump by se Waltze zbavil.
Waltz, který je bývalým představitelem administrativy někdejšího prezidenta George Bushe mladšího a floridským kongresmanem, se však stále pohybuje na minovém poli, napsal americký deník.
Trumpův hněv na Waltze přetrvává, i když to byl ministr obrany Pete Hegseth, kdo do chatovací skupiny zaslal podrobnosti o plánovaných útocích na Jemen. Podle bezpečnostních představitelů jsou tyto informace utajované. „Jak do toho můžete zatahovat Hegsetha? Ten s tím nemá nic společného,“ řekl Trump novinářům. Bílý dům předtím uvedl, že Trump Hegsethovy zprávy zveřejněné časopisem The Atlantic viděl.