Od kandidátky v čele s Danuší Nerudovou očekávám úspěch, říká 1. místopředseda Starostů a nezávislých Lukáš Vlček. Program, se kterým hnutí STAN jde do voleb do Evropského parlamentu, se prý nezaměřuje jen na mladé, ale je mnohem pestřejší. V rozhovoru pro deník FORUM 24 popisuje také to, proč si Danuše Nerudová vybrala právě Starosty, nebo zda lídři, kteří chtějí usednout v Evropské komisi, nejsou podvodem na voliče.
Danuše Nerudová bude kandidovat za Starosty a nezávislé ve volbách do Evropského parlamentu. Sama uvedla, že vyjednávala se zástupci více politických stran. Čím si ji hnutí STAN z vašeho pohledu nakonec získalo?
To je otázka na ni, ale každopádně jsme to jednání určitou dobu vedli. Museli jsme si být sympatičtí, musela tam fungovat chemie. To je jedna důležitá věc. Dnes to krásně uvedla i na jednání našeho předsednictva, kde zmínila, že se shodujeme i v liberálně-proevropsky orientované lince, kterou STAN v české politice reprezentuje. To jsou i její názorové proudy.
Politicky i lidsky si sedíme. Sama dnes zmínila, že ji mile překvapila velmi přátelská a zároveň i profesionální atmosféra, která ve vedení našeho hnutí panuje. Kdybychom jí nebyli sympatičtí politicky i personálně, tak by se pro nás určitě nerozhodla.
Co od Danuše Nerudové očekáváte? Co přinese na vaši kandidátku?
To hlavní, co očekáváme, je úspěch ve volbách. Danuše Nerudová je velkým přínosem do našeho týmu. Druhá věc je, že do voleb jdeme s určitými vizemi a určitým – na naší politické scéně snad nejsilněji – proevropským názorovým proudem, takže osobně od toho očekávám, že se nám podaří lidem představit náš program, se kterým pak chceme uspět a v Evropském parlamentu reprezentovat Českou republiku.
Danuše Nerudová v prezidentských volbách cílila hlavně na mladé voliče. Dá se očekávat, že i jako Starostové budete ve volbách cílit hlavně na ně?
Cílíme na ně dlouhodobě. Z řady průzkumů vyplývá, že mladší a střední generace jsou největší reprezentanti našeho elektorátu. To je další pojící můstek mezi hnutím STAN a Danuší Nerudovou.
Nehrozí to, co se možná částečně stalo i během prezidentských voleb, že mladí voliči nebudou úplně stačit, nebo k volbám vůbec nepřijdou? Sázka právě na tyto voliče se stranám v Česku dlouhodobě nevyplácí.
Program, se kterým do toho jdeme, je mnohem pestřejší. To hlavní, k čemu se hlásíme, je to, že Evropa je pro Českou republiku ohromná příležitost. Když to mám říct velmi přízemně, tak vidíme, že jsme dlouhodobě víc jak bilion korun v plusu z hlediska příjmů a našich příspěvků do unie.
Zároveň se naše aktivní účast v Evropě vyplatí i na mnoha jiných frontách, například z hlediska našeho jasného prozápadního ukotvení. Co by takoví Ukrajinci teď dali za to být součástí EU a NATO, i když ani jedna z těchto organizací nemusí z našeho pohledu být úplně dokonalá.
V příspěvku, ve kterém oznámila kandidaturu, Danuše Nerudová napsala, že je na čase přestat jen odmítat věci, co nechceme, a jasně a nahlas říct, jakou Evropskou unii chceme. O reformě unie se hovoří dlouhodobě. Jakou Evropskou unii chcete jako Starostové?
Hlavně musím říct, že chceme být součástí toho procesu tak, jak jsme viděli třeba v našem posledním evropském předsednictví. Česká republika si svojí aktivitou vydobyla velmi silné renomé. To samé chceme dělat i do budoucna. Jediné, čím můžeme Evropu ovlivnit, je naše vlastní aktivita a vlastní nápady. To je cesta dopředu.
A k těm reformám? Vloni vzbudil ohlas německý kancléř Olaf Scholz, který řekl, že si Evropa například v zahraniční politice nemůže dovolit národní veta. Je zrušení práva veta tou reformou, se kterou by Starostové souhlasili?
Je to velmi silná věc, která povede v rámci Evropy k velké debatě. Za STAN říkáme, že v některých věcech je evropské rozhodování velmi rigidní a v řadě témat, kdy je potřeba mnohem pružnější reakce, se musí najít jiná cesta, jak dosáhnout kompromisu. Takže ano, zrušení práva veta například v některých oblastech zahraniční politiky podle nás k akceschopnější unii povede.
Je pro Danuši Nerudovou ve hře i post v Evropské komisi?
Nepředbíhal bych. Ještě o tom budeme jednat. Samozřejmě trváme na politických dohodách, které trochu zarezonovaly v mediálním prostoru i kvůli zpochybnění některých politiků. Věřím ale, že podaná ruka premiéra platí. Eurokomisař je v gesci hnutí STAN. Kdo to ale nakonec bude, tomu bych ještě nechal nějaký prostor.
Já se tedy zeptám trochu jinak. O post v Evropské komisi usiluje i Jan Farský (STAN). O něm ale Alexandr Vondra (ODS) prohlásil, že ho v Evropě nikdo nezná. Je Danuše Nerudová v Evropě dostatečně známá, aby se na jejím jméně vláda dohodla?
Její známost prezidentskými volbami výrazně vzrostla, ale opětovně říkám, že nechci ukazovat na nějaké konkrétní jméno. Samozřejmě pracujeme s různými jmény, ale kdo to ve finále bude, bych ještě nechal otevřené.
Cítíme to tak, že máme-li hovořit o nějakých nominacích, tak je samozřejmě i test volbami důležitý.
Právě Jan Farský a Danuše Nerudová budou lídry vaší kandidátky. O obou se mluví jako o možném budoucím eurokomisaři za Česko. Nebude se to jejich případné působení v Evropské komisi vnímat jako podvod na voliče, kteří třeba budou volit právě jednoho z nich, ale nakonec je v Evropském parlamentu zastupovat nebudou?
To si vůbec nemyslím. Cítíme to tak, že máme-li hovořit o nějakých nominacích, tak je samozřejmě i test volbami důležitý.
Teď mají Starostové jednoho europoslance Stanislava Polčáka, který v dalších volbách kandidovat nebude. Na jaký zisk ve volbách chcete s Danuší Nerudovou na kandidátce cílit?
Jsme optimističtí. Míříme na dvojciferný výsledek. Nechci znít namyšleně, ale ve volbách chceme jako jedna z mála proevropských sil v naší zemi opravdu uspět.