Řešení řecké dluhové krize musí být sociálně spravedlivé a ekonomicky udržitelné, řekl dnes ve svém vystoupení v Evropském parlamentu řecký premiér Alexis Tsipras. Poznamenal, že v uplynulých více než pěti letech byla jeho země laboratoří úsporných opatření, která nefungovala. Současný řecký problém je podle něj projevem neschopnosti eurozóny řešit dluhovou krizi.
Návrhy řecké strany se podle Tsiprase soustředí na skutečnou změnu země, jde o věrohodné reformy zajišťující spravedlivé rozdělení nákladů. Obsahují prý také představu, jak řešit udržitelnost řeckého dluhu. Součástí by měl být i silný investiční program, který by bojoval s nezaměstnaností a podporoval investice a rozvoj podnikání.
Nejsme v tom sami
„Evropa je na zásadní křižovatce. To, co dnes označujeme za řeckou krizi, je projevem neschopnosti eurozóny najít trvalé řešení obnovující se dluhové krize. Není to řecký problém, je to evropský problém. A evropské problémy potřebují evropská řešení,“ prohlásil mimo jiné Tsipras, jehož vystoupení na plénu europarlamentu bylo bouřlivé a několikrát jej přerušil potlesk levicových poslanců.
Řecký premiér oslovil europoslance ráno po mimořádném summitu eurozóny, na kterém dali lídři zemí platících eurem Řecku do neděle čas na konečnou dohodu. Tsipras potvrdil, že ještě dnes Atény pošlou Evropskému stabilizačnímu mechanismu (ESM) žádost o novou finanční pomoc. Do čtvrtka by měla řecká vláda předložit partnerům věrohodný a rozsáhlý seznam reforem, které hodlá v zemi udělat.
Co na to odborníci?
V Interview ČT24 se včera k problému vyjádřila také ekonomka Markéta Šichtařová. Podle ní Řecko měnové politice vůbec nerozumí a už by mu neměl být poskytnut žádný další úvěr. „Jediným řešením je bankrot,“ řekla Šichtařová a zároveň dodala, že ten musí být proveden jako jednostranné administrativní vyjádření Řecka, jelikož jinak na něj Evropa z legislativních důvodů nemůže přistoupit.