Řecký premiér Alexis Tsipras vyzval k úzké spolupráci s Ruskem. Důvodem je mimo jiné to, že obě země společně vzdorovaly Hiterovu Německu. Refereruje o tom server spiegel.de.
Rusové a Řekové zaplatili největší počet obětí ve druhé světové válce, řekl Tsipras v rozhovoru s ruskou agenturou TASS. „Naše národy vytvořily bratrské vztahy, protože vedly společný boj v kritickém okamžiku historie.“
Na těchto kořenech je třeba budovat, soudí Tsipras: „Naše země mají vynikající minulost společného boje, můžeme mít i úžasnou budoucnost.“
Konkrétně navrhl řecký předseda vlády úzkou spolupráci v oblasti energetiky, obchodu a zemědělství. Řecko je jako člen Evropské unie těžce zasaženo zákazem dovozu zemědělských produktů do Ruska, který Moskva uvalila v reakci na sankce vyhlášené Západem.
V diskusi o sankcích uvalených ohledně postupu Ruska v ukrajinské krizi se Tsipras postavil na stranu Moskvy. Ostře napadl kurs zastávaný Unií. Politika sankcí je podle něj „zbytečná“ a „ekonomická válka vede do slep uličky“. „Krize musí být řešena výhradně diplomatickou cestou.“ Jak pomůže diplomatická cesta v případě, že jedna strana konfliktu, a to je Rusko, používá metody nediplomatické, obvykle autoři takových výroků neuvádějí.
Pomůžeme se sankcemi
Tsipras oznámil, že se bude snažit odporovat dalšímu rozšíření sankcí. Podle něj naznačil nejvyšším představitelům EU Donaldu Tuskovi a Federice Mogherini, že se nemohou spolehnout na souhlas Řecka jako na předem daný. „Než učiní rozhodnutí, musí se nás předem zeptat,“ řekl Tsipras.
Řecké předchozí vlády prý nejednaly suverénně, což vedlo ke „značným ztrátám řeckého hospodářství“. Ztráty pro řecké zemědělství jsou odhadovány na zhruba 430 milionů dolarů. Moskva oznámila, že příští týden prošetří možnost selektivního vyjmutí zákazu dovozu řeckého ovoce. Atény také doufají, že získají slevy na dodávky zemního plynu a možná i nějaké ruské úvěry.
Tsipras má příští týden přicestovat do Moskvy a setkat se s prezidentem Putinem i premiérem Medveděvem a patriarchou Kirillem.
Rusko má velký zájem na posilování vztahů s Řeckem. Moskva doufá, že se Atény skutečně vysloví proti prodloužení sankcí. Řecko je vůbec obecně považováno za „dobrý nástroj k ovlivňování politiky EU“.
Pokud jde o budoucnost Ruska, ekonomicky to nebude v budoucnosti žádná sláva. Totéž se týká Řecka. Jestli spojením těchto dvou budoucností vznikne jedna budoucnost skvělá, je tak velmi nejisté.