Mezi válečnými uprchlíky z Ruskem napadené Ukrajiny je více než polovina dětí, školám v Česku ale na mnoha místech chybějí kapacity. Řešením by mohla být budova ruské školy v pražských Dejvicích, která je od loňského vyhoštění diplomatů úplně prázdná. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) proto požádal o její poskytnutí pro ukrajinské žáky. Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevský ho ostře odmítl. „Tu školu Rusko prostě navalí,“ vrátil smeč Kolář a dodal: „Můj úkol je zajistit místo pro děti, které chtěli jeho krajané zabít.“
Se zvyšujícím se počtem běženců z Ukrajiny, vyhnaných ze svých domovů ruskými agresory, se zvyšuje i počet dětí, které k nám se svými matkami či prarodiči přicházejí. Pro ty je třeba zajistit odpovídající vzdělání, což znamená možnost normální školní docházky. K tomu je nutné navýšit kapacity tříd, povolit větší počet žáků v jedné třídě. Tento zákon o zvláštních pravidlech ve školství v rámci takzvaného lex Ukrajina aktuálně schválil senát. Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvedl, že pro ukrajinské děti můžou být využity například budovy volnočasových center nebo základních uměleckých škol. Jedna škola je ale úplně prázdná. Nevyužitá. Škola v majetku ruského velvyslanectví v Praze, do které by se vešlo několik stovek žáků.
Starosta Prahy 6 a poslanec Ondřej Kolář proto vyzval ruského velvyslance Alexandra Zmejevského, aby byly prostory ruské školy poskytnuty ukrajinským dětem. Tato vzdělávací instituce v pražských Dejvicích nefunguje a zeje prázdnotou, stejně jako několik desítek budov velvyslanectví RF, už od loňského jara, kdy byli v návaznosti na kauzu Vrbětice vyhoštěni ruští diplomaté. A to včetně učitelů zmíněné školy, kteří jako zaměstnanci velvyslanectví rovněž disponovali diplomatickým pasem. „Škola je prázdná a děti, které prchají před válkou na Ukrajině, se musí mít kde učit. Rozpoutali jste barbarskou agresi, poskytněte ukrajinským dětem aspoň prázdnou školu,“ řekl Kolář.
Na své facebookové stránce Kolář oznámil: „Vyzval jsem ruského velvyslance, ať najdou svědomí a udělají něco užitečného pro ukrajinské děti. Chci, aby jim Rusko zpřístupnilo prázdnou budovu školy v Bubenči, kterou vlastní. Tak aby děti, které utíkají před terorem, mohly být vzdělávány v demokracii, svobodě a bezpečí.“ A na twitteru k tomu dodal: „Nečekám, že mi odpoví. Ale čekám, že se najde cesta, jak otevření dosáhnout.“
V dopise adresovaném velvyslanci Ruské federace Zmejevskému starosta Kolář napsal: „V důsledku barbarské agrese Vašeho režimu na Ukrajině utíkají z této země statisíce obyvatel, kteří hledají útočiště v okolních státech, ovšem – k velikému údivu – nikoliv v Ruské federaci. Většinu těchto uprchlíků tvoří ženy, děti a staří lidé. O tyto lidi musí být postaráno, děti potřebují chodit do školek a škol. Ruská federace je vlastníkem školské budovy v Bubenči. Tato budova je prázdná, ruská škola, kterou zde ruské velvyslanectví provozovalo, je zavřena. Vyzývám Vás tímto, abyste budovu této školy, kterou založil první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk pro členy tzv. bílé emigrace, která utíkala ve 20. letech 20. století ze Sovětského svazu před bolševickým režimem, terorem a nesvobodou, zpřístupnil ukrajinským dětem, které byly nuceny opustit svou vlast kvůli násilí a válce, které tam ve 20. letech 20. století rozpoutala Vaše země, respektive zločinný režim, který v České republice reprezentujete.
Brutální a neomluvitelný čin vůči svobodné Ukrajině Rusko nijak odčinit nemůže. Přesto považujeme za naši morální povinnost vyzvat jej alespoň k jednomu správnému rozhodnutí, které pomůže ukrajinským dětem prchajícím před násilím a válkou.
Očekávám, velvyslanče Zmejevský, že tuto výzvu bez odkladu vyslyšíte. Česká republika velice ráda pomůže vzdělat ukrajinské děti ve smyslu demokratického smýšlení, vlády práva a respektu k základním svobodám a hodnotám. Rádi ukrajinským dětem vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi totalitou a svobodou.
Poskytnutí školy pro ukrajinské děti by bylo jen nepatrnou, ale velmi důležitou součástí Vašeho pokání. Jak řekl velvyslanec Ukrajiny při OSN – válečné zločince nečeká očistec, jdou rovnou do pekla. Zcela s ním souhlasím. Věřím ale, že ruský národ procitne a zbaví se zločinců, kteří jej vtáhli do války srovnatelné s běsněním, které v Evropě rozpoutali naposledy nacisté němečtí. Vám a Vašim vůdcům nedávám žádnou naději, přesto věřím, že alespoň jedno správné rozhodnutí byste udělat mohl a školu ukrajinským dětem poskytnete.“ Celé znění dopisu si můžete přečíst ZDE.
Žádost však vyslyšena nebyla. Starosta Kolář to okomentoval: „Tak se do mě pustil ruský velvyslanec, že po nich jako starosta chci, aby uvolnili prázdné prostory své školy pro ukrajinské děti prchající před válkou. Prý to ,není v mojí kompetenci‘ a Rusko si o tom rozhodne samo. Když vidím, jak Rusko ,rozhoduje‘ v Mariupolu, kde pod ruskými raketami umírají nevinní civilisté, bylo by pro pana velvyslance důstojnější, kdyby radši srazil podpatky a tu školu navalil. Jim k ničemu není a těm dětem to hodně pomůže.“
Na sociálních sítích pak rázně uvedl: „Tu školu Rusko prostě navalí a je mi jedno, co si o mých kompetencích myslí ruský velvyslanec. Jeho země způsobila humanitární katastrofu a můj úkol je jasný. Zajistit místo pro děti, které chtěli jeho krajané zabít.“
Městská část Praha 6 má podle vyjádření starosty v úmyslu situaci řešit ve spolupráci s ministerstvem zahraničí.