
Druhá vláda Andreje Babiše krátce po svém jmenování v červnu 2018 FOTO: Zbyněk Pecák
FOTO: Zbyněk Pecák

Andrej Babiš se stal předsedou Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí. Premiérovi tak nyní nic nebrání v tom, aby dokázal, že to myslí vážně, když stojí v čele podle jeho slov „protikorupční vlády“. Nabízí se řada podezřelých kauz v jeho okolí, kterým by mohl věnovat pozornost. Nebo je to jen nepovedená parodie?
[ctete postid=“206815″ title=“Co je za zemětřesením v pražském ANO? Babiš chce oslabit Faltýnkův vliv“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/08/Faltýnek-Babiš-3-385×230.jpeg“ excerpt=“Jak spolu souvisejí dvě události posledních dnů – razantní změny v dozorčí radě “ permalink=“http://forum24.cz/co-je-za-zemetresenim-v-prazskem-ano-babis-chce-oslabit-faltynkuv-vliv/“]206815[/ctete]
„Otevřeně řečeno, já v tom nevidím zásadní problém. Pan premiér, pokud se rozhodl tuto radu koordinovat, tak je to jeho právo, a já rozhodně nehodlám v tomto směru nic podnikat,“ prohlásil ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček. Ještě loni na podzim Babiše kritizoval, že z Čapího hnízda sám dělá politickou kauzu. Dnes ustoupil z původního požadavku ČSSD, že nepůjde do vlády s trestně stíhaným politikem, a ještě v klidu skousne jeho působení v čele protikorupční rady.
Tucet kauz protikorupční vlády
Nabízí se výběr rozličných kauz, z nichž většina je vyšetřována, ke kterým by hypoteticky mohla Babišova protikorupční rada zaujmout jasné stanovisko. Už jen proto, aby prokázala svoji důvěryhodnost, že není jen jakýmsi ceremoniálním oddělením v organizační struktuře Agrofertu.
Dotace pro Čapí hnízdo: O vyšetřování dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo toho už bylo popsáno dost. Přichází její kritická fáze, kdy Andrej Babiš a jeho aparát udělá vše pro to, aby nedospěla k soudu. Společnost farma Čapí hnízdo byla účelově vyvedena z Agrofertu, aby dosáhla na maximální výši dotace ve výši 50 milionů korun, a po předepsaných pěti letech se vrátila zpět. V té době mělo Čapí hnízdo dlouhodobá aktiva ve výši 650 milionů korun, což jistě nesplňuje parametry malého a středního podniku. Dotace byla jen vítaným přilepšením pro luxusní oligarchův projekt, který sám vymyslel.
Reklama přes Čapí hnízdo: Farma Čapí hnízdo je vyšetřována i z jiných důvodů, zmíněných ve zprávě OLAF. V letech 2009 až 2013 inkasovala za produkci reklamy přes 280 milionů korun. To obnášelo 83 procent jejích tržeb, ačkoli předmětem jejího podnikání je pohostinství a stravování, nikoli reklamní služby. Reklamu si u ní zadávaly firmy z holdingu Agrofert, který odmítá sdělit jakou a za jakých podmínek. Vzniká tak podezření, že přes fiktivní výdaje na reklamu byly uměle zvyšovány náklady těchto firem, což ve výsledku znamená úsporu desítek milionů korun na daních.
Korunové dluhopisy: Stále probíhá vyšetřování emise 1,5 miliardy korunových dluhopisů Agrofertu s vysokým úrokem, které Babiš koupil s cílem ušetřit stovky milionů korun na daních za podmínek na hraně legality. Část z nich dokonce pořídil již ve funkci ministra financí. Finanční správa začala po delším váhání prověřovat všechny firmy, které korunové dluhopisy využily, a podala už desítky trestních oznámení.
Výhodný prodej firmy Profrost: Policisté zkoumají i další Babišovy finanční operace v souvislosti s nákupem korunových dluhopisů. Jedná se o podezřele výhodný prodej tří firem Profrost, Afeed Slovakia a Afeed CZ holdingu Agrofert. Největší transakce v objemu 527 milionů korun proběhla s Profrostem. Police zjišťuje, zda přitom nešlo o úmyslné snižování daňového základu v rozporu se zákonem.
Podezření z bankovních manipulací: Na exministra financí bylo podáno trestní oznámení vinící ho z bankovních manipulací, kterých se měl dopouštět ve prospěch Agrofertu. Jeho podstatou je podezření ze zvýhodňování některých bank obchodujících se státem a současně s jeho firmami. Důvody se nabízejí, Agrofert dnes dluží bankám astronomických 30 miliard korun.
Manipulace se zakázkami pro Agrotec: K soudu dospěla kauza spojená s firmou Agrotec spadající do holdingu Agrofert. Její manažeři jsou obžalováni z manipulací s veřejnými zakázkami České pošty. V té době působil jako předseda představenstva firmy Jaroslav Faltýnek, který se z ní krátce po vypuknutí skandálu tiše stáhl. Jednání manažerů dnes označuje za „neúmyslné pochybení“.
Monitorovací systém: Policie vyšetřuje tendr na monitorovací systém pro čerpání evropských fondů ministerstva pro místní rozvoj. Audit bývalého náměstka ministra financí Lukáše Wagenknechta v něm objevil řadu závažných chyb, což může vyústit ve vrácení stovek milionů korun Evropské komisi. Babiš zakázku přikryl, zatímco Wagenknecht musel odejít. Pokud by se porušení zákona prokázalo, odpovědnost by nesla tehdejší výběrová komise v čele s jejím předsedou Janem Sixtou, kterého si vzal Babiš k sobě jako státního tajemníka.
Klientelistické sítě na obraně: Bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová končila ve vypjaté situaci. Svůj odchod označila za vítězství zbrojařské lobby. „Rozplétala jsem na ministerstvu obrany spoustu klientelistických sítí,“ uvedla na závěr svého působení. Mimo jiné pozastavila dodávku mobilních radarů za 3,2 miliardy korun. Na ní se podílí společnost Retia největšího tuzemského zbrojaře Strnada, který je současně největším sponzorem prezidenta Zemana. Šlechtová už dříve prohlásila, že její inspekce v souvislosti s touto zakázkou zjistila „extrémně závažné nálezy“, a poslala na ni policii.
Střet zájmů v Čepru: Exministr financí Andrej Babiš dosadil do vedení státního podniku Čepro, spadajícího pod jeho resort, své lidi z okruhu Agrofertu. Během dvou let se mu podařilo monopolizovat a zdvojnásobit podíl dodávek bionafty Čepru z jeho firem Preol a Primagra až na 87 procent a i dnes je výrazně většinový. Ještě nedávno bylo olomouckými vrchními žalobci podobné chování při obsazování významných míst ve státní správě kvůli zajištění vlastních výhod kvalifikováno jako organizované spolčení a sabotáž.
Výhodný prodej pozemků: Babišova firma Imoba, momentálně převedená do svěřenského fondu, vydělala na změně zákona zvyšující výkupní ceny pozemků pro veřejné stavby. Prosadil ji exministr dopravy Antonín Prachař (ANO). Krátce poté, co vstoupila v platnost, Imoba prodala pozemky pro silniční obchvat za osminásobek ceny stanovené znalcem. Předtím šest let jejich prodej blokovala a žádala vyšší cenu. Prodejci, kteří výkupy neobstruovali, prodělali.
Výhodné nákupy pozemků: Jméno Babišova švagra Martina Herodese se skloňuje v souvislosti s obviněním v kauze Čapí hnízdo, ale figuruje i v jiných podezřelých obchodech. V letech 2008 až 2012 nakoupil 62 zemědělských pozemků ve vlastnictví Pozemkového fondu ČR, který tehdy začal rozprodávat tisíce hektarů státní půdy. Pozemky měl v nájmu Agrofert, který je nesměl jako právnická osoba koupit přímo. Jako „bílý kůň“ posloužila fyzická osoba – Martin Herodes. Ten je následně všechny prodal divizi Imoba za více než 30 milionů korun. Podle zemědělských expertů šlo o ukázkové a promyšlené obcházení zákona.
[ctete postid=“206043″ title=“Ťokova čistka v Českých drahách odhaluje spory mezi Babišem a Faltýnkem“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/07/Faltýnek-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Ministr dopravy Dan Ťok odvolal pět členů dozorčí rady Českých drah, čímž otevřel “ permalink=“http://forum24.cz/tokova-cistka-v-ceskych-drahach-odhaluje-spory-mezi-babisem-a-faltynkem/“]206043[/ctete]
Audit ve firmě Skanska: Švédští interní auditoři zjistili, že v době, kdy byl současný ministr dopravy Dan Ťok ředitelem české pobočky stavební společnosti Skanska, vyvedla 100 milionů korun do firmy, se kterou spolupracovala na dostavbě silnice R7. Peníze měly jít na úplatky, což sdělily švédskému a českému rozhlasu dva vysoce postavené zdroje ze Skansky, ochotné svědčit u soudu. Toto obvinění začala prošetřovat švédská i česká policie, případ však velmi rychle utichl.
Z výše uvedených důvodů, a našla by se řada dalších, je jen troufalou montypythonskou parodií prohlašovat tuto vládu za „protikorupční“, pokud má kolem sebe tolik nevyjasněných kauz. Jde jen o získání kontroly nad vyšetřováním všech toxických případů a utužení mocenských vazeb. Za tiché kolaborace protikorupčních iniciativ.
Při pohledu na vládní sestavu se dají uzavírat poměrně vysoké sázky, kolik z těchto případů bude dovedeno do konce. Žádný? Vždyť tato vláda přece nemá s korupcí a finanční kriminalitou nic společného.