V Saúdské Arábii bylo během letošního roku popraveno 330 lidí, což je nejvyšší číslo za poslední desítky let. Stalo se tak navzdory tvrzení korunního prince Mohammeda bin Salmána z roku 2022, že trest smrti byl v zemi zrušen s výjimkou případů vraždy a skutků, které ohrožují národní bezpečnost.
Saúdská Arábie investuje miliardy na přeměnu své pověsti, která je spojována s přísnými náboženskými pravidly a porušováním lidských práv. Takzvaná Vize 2030 má cílit na prezentování země jako turistického a zábavního centra.
Lidskoprávní nevládní organizace Reprieve však podle informací CNN zaznamenala, že v zemi bylo v roce 2024 popraveno 330 lidí. Pro srovnání, v loňském roce dostalo trest smrti 172 lidí, v roce 2022 pak 196 lidí.
„Ohlášená reforma je postavena na domečku z karet, o čemž vypovídá celkový počet poprav,“ řekl Jeed Basyouni, který spolupracuje s Reprieve. Saúdská Arábie přesto popírá, že by v zemi byla porušována lidská práva. Tresty smrti prý byly vykonány kvůli ochraně národní bezpečnosti.
Podle agentury Reprieve však byla celá řada lidí popravena kvůli účasti na protivládních protestech. Po celá desetiletí pořádala Saúdská Arábie pravidelné popravy na veřejných náměstích. Na těchto místech jsou nyní kavárny a restaurace. Lidé však podle všeho umírají na základě odsouzení dál.
„Represe v zemi narůstají, ale nikdo to nevidí,“ sdělila výzkumnice z MENA Amnesty International Dana Ahmed.