Tunely vyhloubené Hamásem pod Gazou, přezdívané někdy izraelskou armádou „metro“, jsou skutečně dost unikátní systém, který nebude možné jednoduše zdolat. Mohou mít stovky kilometrů a jsou vybaveny různými pastmi a řadou pomocných zařízení.
Problémům spojeným s dobýváním této podzemní struktury se na stránkách Modern War Institute věnuje John Spencer, někdejší voják a specialista na tyto otázky.
Spencer připomíná, že když v roce 2021 Izrael prohlásil, že během jedenáctidenní bombardovací kampaně zničil šedesát kilometrů tunelů, tak v pásmu bylo více než tři sta kilometrů takových tunelů. I kdyby tyto tunely nebyly obnoveny nebo nahrazeny, v Gaze pravděpodobně zůstávají stovky kilometrů složité tunelové infrastruktury a je to skutečné podzemní město. V případě pozemní kampaně zahájené Izraelem by Hamás využil své tunely jak k obraně, tak k útoku.
Z obranného hlediska bude Hamás používat tunely, aby unikl pozorování a útoku izraelské armády (IDF). V tunelových komplexech bude mít umístěno své vedení, bojovníky, velitelství, komunikace, zbraně a zásoby, jako je voda, potraviny, munice. Tunely jsou často vybaveny generátorem energie, ventilací, vodovodním potrubím a zásobami potravin, které bojovníkům skupiny umožní lépe odolávat nejzákladnějším problémům daných obklíčením. Bojovníci budou moci zůstat mobilní a unikat z celých úseků, když budou mít pocit, že hrozí napadení nebo obklíčení. Hamás bude mít také mnoho tunelů vybavených stovkami kilogramů výbušnin, které budou fungovat jako tunelové bomby pod hlavními silnicemi a budovami, do nichž by mohly být nalákány jednotky IDF.
„Pronikání do tunelů představuje jedinečnou taktickou výzvu, kdy mnohé nelze řešit bez specializovaného vybavení. V některých případech může být v tunelech v závislosti na jejich hloubce a ventilaci nemožné dýchat bez kyslíkových lahví. Rovněž může být nemožné jednoduše vidět. Většina vojenských brýlí pro noční vidění je závislá na určitém množství okolního světla a nemůže fungovat, pokud zcela chybí,“ píše John Spencer, který měl sám možnost porovnávat různé typy tunelů a byl v severokorejských invazních tunelech objevených v Jižní Koreji, iráckých vojenských bunkrech, obranných bunkrech a tunelech v Náhorním Karabachu a tunelech Hizballáhu podél izraelsko-libanonské hranice.
„Jakékoli vojenské navigační a komunikační zařízení, které je závislé na satelitním signálu nebo signálu přímé viditelnosti, nebude v podzemí fungovat. Zbraň vystřelená v kompaktních prostorách tunelů, a to i puška, může vyvolat otřesový účinek, který může střelce fyzicky poškodit. Jediný obránce může udržet úzký tunel proti mnohem větší přesile,“ pokračuje expert.
Průměrný tunel Hamásu je vysoký pouhé dva metry a široký metr a teroristé tunely staví stále hlouběji. V roce 2020 našel Izrael tunel Hamásu, který klesal 230 metrů pod povrch, což byl do té doby nejhlubší nalezený tunel.
IDF má k dispozici řadu možností, jak se s problémem tunelů vypořádat, což je důsledkem dlouhodobé přípravy. Vojáci jsou schopni tunely najít, osvobodit z nich rukojmí, vyčistit je od bojovníků, neutralizovat a nakonec zničit. Existují specializované jednotky, jako je jednotka Jahalom bojového ženijního sboru IDF, elitní komando, jehož vojáci se specializují na vyhledávání, odstraňování a ničení tunelů. Izraelští vojáci také používají simulátory virtuální reality, které jim umožňují trénovat boj v podzemí, i když nejsou na fyzických cvičištích, jejichž součástí je podzemní prostředí. Izrael také vyvinul speciální taktiku pro likvidaci tunelů, jakmile jsou odhaleny. Když bylo v roce 2017 během operace Severní štít podél severní hranice Izraele objeveno několik tunelů Hizballáhu, armáda do tunelů nasypala náklaďáky mokrého cementu, aby je uzavřela.
Nalezení a zničení tunelů Hamásu také nebude jednoduchou záležitostí, a to z několika důvodů. Gaza není hornatý a řídce osídlený terén jako například Afghánistán.
„Kromě toho Hamás pravděpodobně umístí do tunelů zbraně a výbušniny, které mohou vyvolat nechtěný výbuch na jiném místě nebo projít do dalších částí tunelové sítě a způsobit škody tam, kde to IDF nepředpokládaly. A konečně, Hamás pravděpodobně umístí do svých tunelů civilisty a rukojmí jako lidské štíty. To vše znamená, že Izrael bude muset ke každému z objevených tunelů přistupovat s rozmyslem,“ konstatuje Johnson.
Vzhledem k rozsahu a složitosti podzemní infrastruktury v Gaze je jisté, že překonání problémů, které tunely představují, bude vyžadovat hodně času.