Satiristický pořad redakce Severoněmeckého rozhlasu (NDR) veřejnoprávní televize ARD s názvem Extra 3 odvysílal 17. března parodii hitu známé zpěvačky z 80. let Neny „Irgendwie, irgendwo, irgendwann“ (Nějak, někde, někdy) s lehce pozměněným názvem“Irgendwie, irgendwo, Erdoğan“ s textem vtipně kritizujícím tureckého prezidenta. Jeden by si myslel, že politici dnes už budou natolik inteligentní, aby pochopili, že bojovat proti podobným narážkám je pouze přiléváním oleje do ohně – ne však turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Ten šel dokonce tak daleko, že na kobereček na ministerstvo zahraničí v Ankaře povolal německého velvyslance Martina Erdmanna.
V televizní stanici NDR tedy ještě přisadili a videoklip bryskně zopakovali – tentokrát navíc s tureckými titulky. „Třeba ho jen Erdoğan zcela nepochopil,“ uvedl ho moderátor Christian Ehring. Zavtipkoval, že turecký prezident nejspíš sleduje Extra 3, ale neplatí televizní poplatky a vzápětí ho vyznamenal titulem „spolupracovník měsíce“, což se také okamžitě objevilo na titulní webové stránce pořadu.
Klip má mezitím v různých mutacích přes 6 miliónů zhlédnutí. Zde je originál zpěvačky Nena“Irgendwie, irgendwo, irgendwann“:
a zde parodie „Irgendwie, irgendwo, Erdoğan“ z pořadu Extra 3 s volitelnými anglickými titulky (s tureckými titulky je pak na odkazu zde):
Poté byl německý velvyslanec znovu vyzván k podání vysvětlení. Turecká vláda požadovala zastavení dalšího šíření videa, velvyslanci tak nezbylo než zopakovat, že v Německu panuje svoboda projevu. Jak dále uvádí Die Zeit, sdělilo ministerstvo zahraničí v Berlíně, že německý velvyslanec v rozhovoru se zástupcem ministra zdůraznil „důležitost právního státu, nezávislosti justice a ochranu základních práv, včetně svobody tisku a názorů, které je třeba společně bránit“. Již týden předtím Erdmann poukázal na to, že je v Německu politická satira chráněna tiskovým zákonem a zákonem o svobodě projevu a tudíž „není důvod a ani možnost pro zakročení Spolkové vlády“.
Německý velvyslanec se, k velké nevoli tureckého prezidenta, spolu s jinými západními diplomaty také zúčastnil soudního procesu s redaktory kritického časopisu Cumhurriyet. Při něm šlo i o zveřejnění rešerší, které poukazovaly na dodávky tureckých zbraní teroristické organizaci IS. Erdoğan přítomnost diplomatů odsoudil slovy: „Diplomacie podléhá jistým pravidlům slušného chování. Toto není vaše země. Zde jste v Turecku.“
Ostatně jaká pravidla měl turecký prezident na mysli, ukázal při nedávné návštěvě Washingtonu, kde jeho ochranka na půdě USA nevybíravě napadala demonstranty, novináře i kameramany, jak píše např. Die Welt zde.
Aby toho nebylo málo, o pár dní později se jal německý satirik Jan Böhmermann z konkurenční veřejnoprávní stanice ZDF Erdoğanovi vysvětlovat, jaký je rozdíl mezi svobodou tisku, slova a umění oproti pomluvě, která je v Německu zakázaná. Aby znázornil, jak taková pomluva vypadá, spustil minutovou veršovanou plejádu nevybíravých nadávek, která si v ničem nezadá s u nás dobře známým Dopisem KSČ od Tomáše Matohohy.
V básni se mimo jiné uvádí: „Pitomý, zbabělý a upjatý – to je Erdoğan – prezident… kope do Kurdů a mlátí křesťany, přitom sleduje dětské porno; od Ankary po Istanbul všichni vědí, ten chlap je teplý, perverzní a zavšivený…“ Na závěr neopomene tureckému prezidentovi poradit, jak se proti takové pomluvě soudně bránit.
Video mezitím bylo, zřejmě však především pro vulgární obsah, ze stránek ZDF staženo. Najít ho nicméně můžete na stránkách německého Bild.de. Nahrávka je opět pohotově opatřena tureckými titulky.
Mezitím je německý velvyslanec povolán potřetí, údajně kvůli kritice Německa na masovém vyvraždění Arménů během 1. světové války. V neděli se do celé záležitosti vložil i předseda Evropského parlamentu, německý sociální demokrat Martin Schulz, který v časopise Bild am Sonntag na adresu tureckého prezidenta vyslovil velmi ostrou kritiku: „Je nepředstavitelné, aby prezident jiné země požadoval omezení demokratických svobod v Německu, protože se cítí parodován. Kam bychom se dostali? Musíme Erdoğanovi dát jasně najevo, že u nás vládne demokracie. Tečka.“
Na rozdíl od jiných špičkových politiků CDU/CSU a SPD požaduje Schulz vůči tureckému prezidentovi tvrdší postoj. „Znám Erdoğana dlouho a dobře. Je to muž jasných slov. Ale jasným slovům také rozumí. A zde je nutné říct: ‚Milý pane Erdoğane, zašel jste moc daleko. Tudy cesta nevede. Satira je základní součástí demokratické kultury,“ dodává.