Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dává v rozhovorech se spojenci najevo, že se stále nechystá nechat schválit vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Dnes o tom mluvil s německým kancléřem Olafem Scholzem, píše agentura Reuters. Představitelé NATO a USA přitom v posledních týdnech tvrdí, že nastal čas, aby se Stockholm stal součástí vojenské aliance.
Erdogan dnes Scholzovi řekl, že Švédsko udělalo kroky správným směrem v potírání teroristických skupin. Těmi turecké úřady myslí Stranu kurdských pracujících (PKK) či jiné militantní kurdské skupiny. Podle Erdogana však Švédsko stále povoluje demonstrace a jiné aktivity sympatizantům těchto organizací, což je podle Erdogana „nepřijatelné“. V podobném duchu se turecký prezident vyjádřil i při nedávném telefonátu s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.
„Nastal čas, abychom Švédsko přivítali jako plnohodnotného člena NATO,“ řekl dnes Stoltenberg. O tureckých výhradách budou jednat příští týden představitelé Turecka, Švédska, Finska a NATO. Schůze v obdobném formátu se odehrála v polovině června v Ankaře, žádný průlom však nepřinesla.
K brzkému přijetí Švédska do NATO vyzval na začátku tohoto měsíce americký prezident Joe Biden, podle kterého by se severská země měla stát členem co nejdříve. Podobně se vyjádřili i další představitelé spojeneckých zemí. Vedle Turecka žádost o vstupu do aliance stále neratifikovalo také Maďarsko.
Samotné Švédsko se domnívá, že splnilo turecké požadavky obsažené v memorandu, které bylo podepsáno na summitu NATO loni v červnu. Memorandum podepsalo i Finsko, které podalo žádost o vstup do aliance společně se sousední zemí. Finskou žádost ratifikoval i turecký parlament, takže země se stala členem vojenského paktu v dubnu.
I po květnových volbách má Erdoganův blok v parlamentu většinu, vstup Švédska do NATO podporovala i část turecké opozice. Proces ratifikace v parlamentu tak může být relativně rychlý. V případě Finska mezi prezidentovým oznámením, že Turecko dá svůj souhlas se vstupem země do aliance, a konečným hlasováním parlamentu uplynuly zhruba dva týdny. Někteří představitelé zemí NATO se netají tím, že by rádi uvítali Švédsko v řadách aliance na summitu ve Vilniusu, který se uskuteční 11. a 12. července.