Politolog Roman Joch napsal brilantní článek se zásadní otázkou v nadpisu: „Je Turecko ještě spojenec?“ Přečíst si jej můžete zde.
Klíčová věta zní:
„Dnešní Turecko již není kemalistickým Tureckem. Je Tureckem erdoganovským, s Erdoganem v pozici novodobého tureckého neo-otomanského sultána.“
Podepisujete? Já ano.
S Erdoganem jsem začal mít velký problém od Davosu 2009, kde se ještě jako premiér střetl s izraelským prezidentem Šimonem Peresem, výměnu názorů psychicky nezvládl a setkání demonstrativně opustil. O co tehdy šlo? O právo Izraele bránit se masivní raketové agresi vedené proti němu teroristy z Pásma Gazy. BBC tehdy uvedla, co řekl izraelský prezident:
„He argued that Mr Erdogan would have reacted in the same way if rockets had hit Istanbul.“ (Argumentoval, že pan Erdogan by reagoval stejným způsobem, kdyby rakety padaly na Istanbul.)
Pak už můj problém s tureckým vůdcem narůstal do obludných rozměrů. Prvního vrcholu dosáhl po incidentu vyvolaném provokací tureckých aktivistů na lodi Mavi Marmara (2010) a aktuálního maxima dosáhl po Erdoganově iracionální reakci na letošní červencový pokus o vojenský převrat.
[ctete]73357[/ctete]
Ale zpět k myšlence Romana Jocha. Ne, dnešní Turecko není a nemůže být kemalistické. Neboť: Není možné sedět jako prezident pod obrazem Mustafy Kemala Atatürka po boku manželky, která má na hlavě hidžáb. Anebo to možné je – a pak Kemal musí v ankarském mauzoleu doslova rotovat.
Je to v principu totéž, jako kdyby špičky NSDAP seděly pod portrétem Theodora Herzla, anebo sionisté za války sněmovali pod obrazem Adolfa Eichmanna.
Čili: Buď Atatürk, nebo hidžáb.
Další důkaz o příklonu erdoganovského režimu k islamismu přinesl egyptský server Ahramonline v sobotu 27. srpna. Turecké policistky mohou nyní nosit pod čepicí nebo baretem muslimský šátek, pakliže má stejnou barvu jako uniforma a nejsou na něm žádné vzory.
Server rovněž připomíná, jak bylo za Erdogana nošení hidžábů postupně uvolňováno. Zákaz byl zrušen:
● 2010 v univerzitních kampusech
● 2013 ve státních institucích (týká se studentek)
● 2014 na středních školách
● 2016 v policii
Odpověď na otázku „Atatürk, nebo Erdogan?“ ze zdá být rok od roku zřejmější.
Poznámka vyšla na autorově blogu.