Nová syrská administrativa vyslala konstruktivní signály a měla by dostat šanci vládnout. Uvedl to podle agentury Reuters turecký ministr obrany Yaşar Güler s tím, že Turecko je nové syrské vládě povstalců připraveno poskytnout vojenský výcvik, pokud o to požádá.
Turecko, jež je členským státem NATO, podpořilo syrské rebely, kteří minulý týden svrhli režim prezidenta Bašára Asada. V sobotu Turecko znovuotevřelo svou ambasádu v Damašku poté, co hlavní město navštívil šéf turecké zpravodajské služby.
Povstalci v čele se sunnitskou islamistickou skupinou Haját Tahrír aš-Šám, kterým se podařilo po bleskové ofenzivě dosáhnout pádu Asadova režimu, podle Gülera slíbili, že budou respektovat veškeré vládní instituce, OSN a další mezinárodní organizace. „Myslíme si, že je třeba zjistit, co nová administrativa udělá, a dát jí šanci,“ poznamenal turecký ministr obrany.
Na otázku, zda Turecko zvažuje vojenskou spolupráci s novou syrskou vládou, Güler odpověděl, že Ankara již uzavřela dohody o vojenské spolupráci a výcviku s mnoha zeměmi. „(Turecko) je připraveno poskytnout potřebnou podporu, pokud o ni nová administrativa požádá,“ dodal.
Od roku 2016 Turecko uskutečnilo čtyři vojenské operace na stále větším území v severní Sýrii, přičemž tato tažení zdůvodnilo hrozbami pro tureckou národní bezpečnost.
Odhaduje se, že Turecko udržuje několik tisíc vojáků na severovýchodě Sýrie. Podle Gülera může Ankara otázku turecké vojenské přítomnosti v Sýrii projednat a přehodnotit s novou syrskou administrativou, „až nastanou potřebné podmínky“.
Kurdy vedené Syrské demokratické síly (SDF), které kontrolují některá z největších ropných polí v Sýrii a které s podporou USA bojovaly proti teroristické skupině Islámský stát (IS), mají s Tureckem naopak velmi problematické vztahy. Hlavní silou v SDF jsou kurdské milice YPG, které Turecko vnímá jako prodlouženou ruku Strany kurdských pracujících (PKK). Tu pokládá za teroristickou skupinu. PKK vede od 80. let ozbrojený boj za autonomní Kurdistán a práva Kurdů v Turecku i v dalších oblastech obývaných Kurdy.
Güler poznamenal, že „v nové etapě bude dříve či později zničena teroristická skupina PKK/YPG“. Dodal, že cizinci skupinu opustí a že Syřané v SDF složí zbraně.
Na otázku ohledně ruského zapojení v Sýrii Güler odpověděl, že Rusko nyní svou techniku přesouvá na dvě své základny v Sýrii – leteckou základnu Hmímím a námořní základnu Tartús, ale že se Sýrii zřejmě nechystá opustit. „Budou dělat všechno pro to, aby zůstali,“ uvedl Güler. Rusko bylo v syrské občanské válce Asadovým spojencem a Asad minulý víkend uprchl právě do Moskvy.