Turecko odvolalo svého velvyslance v Německu ke konzultacím poté, co Spolkový sněm uznal masakr Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu. Turecké ministerstvo zahraničí si také předvolalo německého chargé d’affaires v Ankaře k podání vysvětlení.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v první reakci řekl, že rezoluce bude mít vážné dopady na turecko-německé vztahy. Turecké vedení se podle něho poradí, jak na rezoluci odpoví.
Turecký premiér Binali Yildirim vyjádřil názor, že „chybné rozhodnutí“ německého parlamentu má na svědomí „rasistická arménská lobby“. Místopředseda vlády Numan Kurtulmuş označil hlasování německého parlamentu za „historickou chybu“.
„Jde o téma, kde by se na závěrech měli shodnout vědci a historici, nikoli politici a parlamenty,“ řekl a dodal, že Ankara rezoluci považuje za neplatnou a neúčinnou.
O výrazném zhoršení vztahů dnes hovořil také mluvčí turecké vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) Yasin Aktay. Strana podle deníku Hürriyet předložila v tureckém parlamentu deklaraci odsuzující rezoluci Spolkového sněmu, která podle ní nemá jakoukoli historickou nebo právní platnost. Připojily se k ní i opoziční Lidová republikánská strana (CHP) a nacionalistické Strana národní akce (MHP). Naopak poslanci za prokurdskou Lidovou demokratickou stranu (HDP) své podpisy nepřipojili.
Svou reakci na twitteru umístil také šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu. „Způsob, jakým uzavřít temné stránky ve vlastní historii, není v tom, že se pošpiní historie jiných zemí nezodpovědným a nepodloženým rozhodnutím parlamentu,“ napsal.
U německého konzulátu v Istanbulu večer kvůli německé rezoluci protestovalo několik stovek lidí.
Arménie rezoluci vřele uvítala. Arménský ministr zahraničí Edvard Nalbandjan dnes řekl, že Německo „významně přispělo nejen k mezinárodnímu uznání a zavržení arménské genocidy, ale také k univerzálnímu boji za prevenci genocidy a zločinů proti lidskosti“.
Arménský prezident Serž Sargsjan poděkoval německým představitelům v telegramu. „Je to vzkaz celému světu, že zločiny proti lidskosti, i když byly spáchány před více než stoletím, nejen že nejsou zapomenuty, ale jsou i po právu odsouzeny,“ napsal v něm.