Bombový útok, který si v úterý vyžádal v Istanbulu 11 obětí a zranil přes 30 osob, mají na svědomí Němci. Tvrdí to ve svém posledním vydání turecký list Günes, který má blízko k turecké vládnoucí Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP). Zodpovědnost za smrt 11 lidí přitom připisuje přímo německé vládě.
Podle tureckého listu Německo neuneslo ostrou kritiku za vyhlášení rezoluce o arménské genocidě. Podle tureckého prezidenta Erdogana bylo toto rozhodnutí německého Spolkového sněmu ostudné. „V této plánované nastálé panice nastal návrat ke starým zvykům a časům. Teroristická organizace, která německé politiky používá jako loutky, využila situace k dalšímu bombovému útoku,“ píše list.
Článek přitom uvozuje titulek: „Tohle si myslí Turecko“, a činí si tak nárok mluvit za lid, hodnotí zprávu německý Der Spiegel. Mluvčí turecké vlády ve středu řekl, že mnoho znaků jasně napovídá, kdo stojí za krvavým útokem – v Turecku zakázaná Strana kurdských pracujících (PKK).
Turecký ministr zahraničí Mevlut Çavuşoğlu uvedl, že německá média způsobila útok svými články o genocidě v Arménii a o Turecku, které je za ni podle nově přijaté rezoluce historicky zodpovědné. Dala tím navíc prý jasně najevo, kterým směrem se chce ubírat německá politika při jednáních s Turky. Turečtí politici nyní „vracejí“ Německu negativní hodnocení vnitrostátního politického vývoje.
Ani v Německu nejsou média svobodná
„V Německu není nic ponecháno náhodě, vše je řízeno shora. Žádná kritika Turecka a prezidenta Erdogana není náhodná. Ani v Německu nejsou média svobodná,“ uvedl Çavuşoğlu s tím, že rozhodnutí Německa o genocidě Arménů je součástí dlouhodobého německého plánu.
Při útoku mířeném na policejní autobus zahynulo v úterý 11 lidí a přes 30 bylo zraněno. Turecká policie pátrá po vinících a prověřuje automobily zaparkované poblíž místa úterního teroristického útoku. Jedno z aut mělo bulharskou poznávací značku, bulharské ministerstvo vnitra jej však neregistruje. Také bulharské velvyslanectví v Ankaře teprve zjišťuje informace.
Turecká policie prověřuje záběry z 18 kamer, které jsou rozmístěny v blízkosti místa útoku. Dějištěm atentátu byla historická čtvrť Beyazit.
Nad Istanbulem dnes přelétávaly vrtulníky, přes budovy poškozené silnou explozí byly přetaženy plachty a velké turecké vlajky. Ještě ráno se uklízely zbytky po explozi a místo střežili policisté. V blízké mešitě se v poledne konala modlitba za oběti.
Policie v úterý zadržela čtyři osoby a předvedla je k výslechu. K útoku se nikdo nepřihlásil, turečtí politici ho ale připisují separatistům ze Strany kurdských pracujících.
Dnes byl na jihu Turecka spáchán další atentát, při němž přišli o život tři lidé, z nichž jeden byl policista a dva civilisté. I tuto akci vláda připisuje PKK.