Za každého uprchlíka, kterého Turecko převezme zpět, EU přijme výměnou z Turecka jiného syrského uprchlíka, který má právo na azyl. Tak zněla dohoda, kterou EU a Turecko podepsaly letos v březnu. Německý list Der Spiegel nyní napsal, že plnění domluvených pravidel doprovází opět naštvání a neshody. Ankara totiž zakazuje výjezd z Turecka vzdělaným Syřanům.
Turecko se s EU začíná o Úmluvu o uprchlících přít. Podle německého listu si totiž již několik vlád evropských zemí stěžovalo, že běženci, kteří jsou k nim posíláni, patří většinou mezi ty nejchudší a nejvíce zbědované. Na interní schůzce EU v Bruselu měl kritizovat zástupce Lucemburska, že první běženci z Turecka „měli vážné zdravotní problémy a většinou velmi nízké vzdělání“.
Turecké úřady přitom měly v uplynulých týdnech opakovaně udělit povolení k výjezdu, která byla na poslední chvíli stažena. Většinou se prý jednalo o rodiny, jejichž otcové byli vzdělaní a zkušení inženýři, lékaři či kvalifikovaní pracovníci. Turecko dokonce již oficiálně oznámilo UNHCR (Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky při OSN), že žádný syrský akademik již v rámci výměnného systému 1:1 do Evropy neodcestuje.
Evropská unie poskytla Turecku výjimku, a zvolila v mezinárodním prostředí neobvyklý postup. Za normálních okolností totiž o tom, kdo je vhodným kandidátem pro účast na migračních programech, rozhoduje právě UNHCR. Turecká vláda smí od března rozhodovat o konkrétních uprchlících sama. Oficiálně se hovoří o dočasném opatření, které by mělo být zrušeno po viditelných úspěších a dohodě tureckých orgánů a hostitelských zemí. Podle neoficiálních zpráv pracovníci UNHCR turecké seznamy pouze opatřují potřebným razítkem, dodal Der Spiegel.