V dosti rozjitřené atmosféře vztahů Turecka s Evropskou unií probíhají přípravy na návštěvu tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoğla v Praze.
Do Česká má přijet stejný muž, jemuž v polovině března nizozemské úřady zakázaly přistání v Rotterdamu. Turecký ministr se tam chtěl v rámci kampaně před nadcházejícím referendem v Turecku – jež má změnit ústavu a zavést prezidentský systém – sejít s tureckou menšinou v Nizozemsku
Agitační cesty tureckých politiků zakázalo například i Rakousko, Švýcarsko a Německo. Turecký prezident Erdogan poté v sérii projevů opakovaně napadl Evropskou unii a její politiky, označil je mimo jiné za „vnuky nacionálního socialismu, kteří uplatňují fašistické represe“.
Erdogan řekl i to, že po referendu plánovaném v Turecku na 16. dubna jeho země přehodnotí vztahy s Evropskou unií.
Asi až po referendu
Chystanou návštěvu tureckého ministra zahraničí v Praze na dotaz HlídacíPes.org potvrdilo české ministerstvo zahraničí i turecké velvyslanectví v Praze.
„Ministr Zaorálek pozval při návštěvě Ankary tureckého ministra zahraničí do Prahy. Probíhají jednání s tureckou stranou o termínu návštěvy i agendě připravovaného setkání,“ říká mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.
Ministerstvo zahraničí zatím neví, zda se návštěvu podaří připravit ještě před tureckým referendem. Počet Turků žijících v Česku je zanedbatelný. Podle údajů Českého statistického úřadu je to zhruba 1600 lidí turecké národnosti. Kvůli agitaci do Česka tedy turecký ministr do Prahy nepojede.
Turecká strana ostatně na dotaz HlídacíPes.org potvrdila, že ministr by měl dorazit až po referendu. „O datu návštěvy se rozhodne až po plánovaném konstitučním referendu, tedy po 16. dubnu,“ napsalo redakci turecké velvyslanectví v Praze.
Nakolik bude součástí ministerských jednání i vyhrocená rétorika tureckého prezidenta, je nejisté.
„Ve fázi příprav, v níž se nacházíme, se obsah jednání ještě podrobněji nezvažoval. Země EU se shodují na potřebě udržet dialog s Tureckem a o svých stycích se průběžně informují,“ říká mluvčí Lagronová.
Až 15 let vězení
Česká strana má na dobrých vztazích z Tureckem zájem i kvůli dvěma českým občanům – Markétě Všelichové a Miroslavu Farkasovi – zadrženým kvůli údajné podpoře kurdských separatistů.
„Konzulární případ obou zadržených občanů ČR je pravidelnou součástí našich kontaktů s tureckou stranou a bude i mezi tématy jednání ministrů zahraničních věcí,“ připouští ministerstvo zahraničí.
Turecká strana již potvrdila termín prvního soudního stání – proběhne 10. května. Turecké úřady viní Čechy z příslušnosti ke kurdské milici YPG, kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci; hrozí jim až 15 let vězení.
Text je publikován s laskavým svolením hlidacipes.org.