Kandidát Přísahy a Motoristů sobě Filip Turek se nezúčastní posledních debat před víkendovými volbami do Evropského parlamentu. Informoval o tom mluvčí Přísahy Ondřej Požár, podle něhož chce Turek tímto krokem den před zahájením hlasování zklidnit atmosféru. Na sociálních sítích kolují už několik dní snímky, na kterých je lídr Přísahy a Motoristů zachycen se zdviženou pravicí nebo v helmě odkazující na řecké neofašistické hnutí Zlatý úsvit. Zelení dokonce kvůli odkazům na fašistické hnutí a nacistické symboly žádali šéfa Přísahy Roberta Šlachtu, aby ho stáhl z kandidátky.
Vztah Turka k nacismu začal být tématem po pondělní debatě na CNN Prima NEWS, kde se lídr kandidátky Přísaha a Motoristé sobě utkal s jedničkou kandidátky STAN Danuší Nerudovou. Ta Turka konfrontovala s fotografií, na které má doma bývalý závodník starožitný svícen s hákovým křížem. „Mám doma spoustu starožitností, je to moje vášeň. Představte si, že mám po dědovi i dýku SS,“ bránil se Turek a dodal, že příznivcem nacismu v žádném případě není.
Někdejší fotografie a jeho příspěvky na sociálních sítích však působí zcela opačně. Na snímku z roku 2013 například bývalý závodník projíždí Karlovými Vary se zdviženou pravicí, jež připomíná nacistický pozdrav. Objevenými snímky se už zabývá pražská policie, informoval Deník N. Na sociálních sítích pak kolují screenshoty Turkových starších facebookových příspěvků. „Možná je už vážně pozdě… zlatej tatíček Hitler,“ napsal například v roce 2013.
Zelení a další signatáři, jako například bývalá ombudsmanka Anna Šabatová, zakladatel Milionu chvilek pro demokracii Mikuláš Minář, spisovatelka Tereza Boučková či účastník misí Lékařů bez hranic Tomáš Šebek, vnímají Turkovu zálibu ve sběratelských předmětech jako deklaraci nebezpečných postojů, které podle nich nemají v současné politice co dělat. Předsedu Přísahy Roberta Šlachtu v této souvislosti žádali, aby Turka z kandidátky do europarlamentu odvolal.
V otevřeném dopise autoři mimo jiné připomínají, že Turek v roce 2016 závodil v helmě s logem řecké neonacistické strany Zlatý úsvit. Její členové byli v minulosti odsouzeni za politicky motivované násilí, a to včetně několika vražd.
Výzva Zelených však úspěch nepřinese, odvolat kandidáty je totiž možné pouze 48 hodin před startem voleb, tedy do středeční 14. hodiny. Šlachta ale nic takového neudělal, k věci se ani nijak nevyjádřil. Časopisu Respekt pouze ve středu řekl, že s Turkem po seznámení mluvili o historii. „Říkal, že sbírá takové věci a má jich plný byt. Ale tohle mě ani moc nezajímalo, žádný náznak toho, že by třeba někde zvedal tlapku, jsem neměl,“ prohlásil s tím, že si nemyslí, že mu o sobě Turek lhal, a jeho výroky vysvětluje jiným druhem komunikace, než který používá sám.
Za Turka se v pořadu K věci na CNN Prima NEWS postavil předseda Motoristů sobě Petr Macinka. „Filip Turek nacistickou ideologii nepropaguje. Jedná se o pseudoproblém. V jeho případě jde pouze o sběratelství,“ hájil svého stranického kolegu.
Lídr Přísahy a Motoristů ve čtvrtek dopoledne oznámil, že se nezúčastní posledních předvolebních debat. Chce prý zklidnit atmosféru. „Po důkladném zvážení jsem se rozhodl zrušit svou účast ve všech debatách před volbami, a tím učinit první krok ke zklidnění napjaté situace. Jsem si vědom toho, že by druhá strana moji neúčast mohla znovu využít v negativní štvavé kampani, čímž by znovu jen eskalovali již napjatou situaci. Chci proto apelovat na všechny volební týmy, aby se spolu s námi podílely na zklidnění situace,“ napsal v tiskové zprávě Turek.
Mluvčí Přísahy Ondřej Požár v tiskové zprávě doplnil, že důvodem k neúčasti na debatách jsou mimo jiné osobní útoky, kterým podle něho čelí moderátorka pondělní debaty na CNN Prima NEWS, kde se Turek střetl s jedničkou koaliční kandidátky STAN Danuší Nerudovou. Oba se měli ve čtvrtek odpoledne účastnit debaty televize Nova.