Útok na Kerčský most komplikuje dopravu z okupovaného Krymu i na něj. I když trajekty již obnovily provoz, turistům a kamionům byla doporučena trasa přes okupovaná území a Čongarský most. I ten ale Ukrajinci nedávno bombardovali, a navíc se na něm nachází řada vojenských kontrolních stanovišť. Ihned se tam začaly tvořit kolony.
Noční útok poškodil Kerčský most a odříznul nejdůležitější zásobovací trasu spojující Krym s pevninským Ruskem. Zahynout při něm měli dva lidé, manželé Natalja a Alexej Kulikovi, kteří se údajně s přáteli rozhodli udělat si na okupovaném poloostrově dovolenou, a to navzdory varování Ukrajinců, kteří se nijak netajili svými záměry, narušit zásobování útočících ruských vojsk, kterým Krym slouží jako logistická základna. Jejich 14letá dcera utrpěla středně těžká poranění a je mimo ohrožení života.
Ukrajinské ministerstvo obrany varovalo před útoky, které hrozí návštěvníkům Krymu.
Mezinárodní letiště v krymském Simferopolu zůstává mimo provoz a načas byly přerušeny také plavby trajektů, které měly odlehčit vytíženému Kerčskému mostu poté, co se na něm kvůli bezpečnostním kontrolám tvořily mnohakilometrové kolony. Z okupovaného poloostrova momentálně vede pro automobily jen jedna pozemní trasa. „Vzhledem k současné situaci žádám obyvatele a návštěvníky poloostrova, aby se zdrželi cestování přes Krymský most a z bezpečnostních důvodů zvolili alternativní pozemní cestu přes nové regiony,“ řekl šéf okupační správy Sergej Aksjonov. Novými regiony má na mysli oblasti, které Rusko obsadilo po začátku plnohodnotné invaze v loňském roce a které nyní čelí ukrajinské protiofenzivě.
Jediná pozemní trasa z Ruska na Krym vede přes Chersonský region, kolem okupovaného Melitopolu, proslulého vysokou aktivitou partyzánů, na Berďansk a Mariupol. Jak varovaly ruské zdroje, pasažéři mířící touto trasou budou projíždět oblastmi, v nichž se nacházejí vojenská kontrolní stanoviště a předpokládá se vznik kolon. To se již potvrdilo u Čongarského mostu, který spojuje Krym s Chersonskou oblastí a byl znovu uveden do provozu teprve před dvěma týdny poté, co ho poničilo bombardování ukrajinských raket Storm Shadow. Také Berďansk a Mariupol jsou pravidelnými cíli ukrajinského ostřelování, vzhledem k tomu, že se v nich nacházejí ruská centra velení a sklady vojenského materiálu.
Turisty na Krymu tak čeká nejspíš složitá cesta domů, vzhledem k tomu, že poničený most má být mimo provoz asi měsíc. Úřady již řeší nouzové ubytování a parkoviště pro výletníky, kteří v oblasti uvízli. Železniční část mostu, na rozdíl od loňska poškozena nebyla, a vlaky se tak na most po několika hodinách mohly zase vrátit.
Krymský, či též Kerčský most o délce zhruba 19 kilometrů spojuje od května 2018 ruskou pevninu s anektovaným Krymem, který většina mezinárodního společenství nadále považuje za součást Ukrajiny. Loni v říjnu ho poškodila exploze nálože v nákladním voze, z níž Moskva obvinila Ukrajinu. Kyjev se k útoku podle agentury Reuters přiznal jen nepřímo o několik měsíců později.